معرفی وبلاگ
امام علی (ع): هر چيز داراي سيماست ، سيمای دين شما نماز است.( بحار الانوار، ج ,82 ص 227 )
دسته
گنجینه ی دوستان
همسنگران
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 793885
تعداد نوشته ها : 1440
تعداد نظرات : 173
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

بیت هفته

هر بار سخن گفته، یک مشت عسل گفته!   با قافیه «وعده»، بسیار غزل گفته!
گفته که گرانی نیست، گفتند رئیست کو؟! گفته است که پرسیدم بقال محل گفته!

محمدحسین روانبخش

مناظره نامه

برخلاف آنچه که این روزها به گوش می رسد بحثها و مناظره های انتخاباتی تنها مربوط به دوره ما نیست و حتی در دوران گذشته هم این رسم سیاسی به همین شدت و حدت برقرار بوده. با دقت بیشتر در اشعار خواجه شیراز و بررسی برخی آمارها واسناد تازه رو شده مشخص گردیده که در آن دوره، حافظ هم مناظره ای با شاه شجاع انجام داده است. متاسفانه در حال حاظر اتهام ها و بر چسبهایی که شاه شجاع به حافظ زده موجود نیست اما از روی جوابهای حافظ می توان به حدود این مباحث پی برد که در ادامه برخی از آنها جهت تنویر افکار عمومی منتشر و تفسیر می شود:

هر که شد محرم دل در حرم یار بماند         وانکه این کار ندانست در انکار بماند
تفسیر: گویا حافظ در جواب شاه شجاع که اسرار دل و دولت و غیره را یک جا فاش کرد این بیت را سرود و بلافاصله از مجری برنامه پرسید: چه قدر دیگه وقت دارم؟

آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند      آیا بود که گوشه چشمی به ما کنند
تفسیر: عده ای از نسخه شناسان معاصر معتقدند درنسخ اصلی در این بیت حافظ  به جای کلمه خاک از آمار استفاده کرده بوده و از رقیب که به نگاهی، نمودارهای افقی و عمودی را به سقف می چسباند، درخواست کرده به رخ زرد و بی حال شاعر هم نگاهی بیندازد!
توئی که بر سر خوبان کشوری چو تاج             سزد اگر همه دلبران دهندت باج
تفسیر: به ظن قوی حافظ در پایان مناظره مقهور قدرت سخن وری و استدلال و آمارها و نمودارهای حریف شده و خطاب به نامبرده این بیت را سروده و رفته دنبال ارائه توضیحات لازم به عیالش درباره برخی موارد افشا شده درباره خودش!  
علی زراندوز
منبع: گل آقا


دسته ها :
X