معرفی وبلاگ
امام علی (ع): هر چيز داراي سيماست ، سيمای دين شما نماز است.( بحار الانوار، ج ,82 ص 227 )
دسته
گنجینه ی دوستان
همسنگران
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 794041
تعداد نوشته ها : 1440
تعداد نظرات : 173
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
Image result for امام رضا

در مجلس مامون ، حضرت رضاعلیه السّلام موقعى که فضائل عترت پیامبرصلّى اللّه علیه و آله را با استدلال به آیات قرآنى بیان مى فرمودند، در ضمن شمارش و بیان آیات قرآنى چنین فرمودند: هفتمین آیه این است : (اِنَّ اللّهَ وَ مَلائِکَتَهُ یَصَّلُونَ عَلَى النّبى یا اَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا صَلَّوا عَلَیْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلیماً:خدا و فرشتگان بر روان پاک پیامبر صلوات و درود مى فرستند و شما هم اى اهل ایمان درود بفرستید و با تعظیم و اجلال بر او سلام کنید و تسلیم فرمان او شوید.) مسلمانان گفتند: یا رسول الله ! ما معنى تسلیم را فهمیدیم که باید تسلیم فرمان شما باشیم ، امّا چگونه صلوات بگوئیم .

فرمود: مى گوئید: اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ کَما صَلَّیتَ عَلى اِبْراهیمَ وَ آلِ اِبْراهیمَ اِنَّکَ حَمیدٌ مَجیدٌ

بعد حضرت رضاعلیه السّلام خطاب به حاضرین فرمود: آیا در این سخن خلافى هست ؟ گفتند: نه .

در این هنگام مامون گفت : این سخن ، اجماعى است و هیچ اختلاف در بین امت نیست .

آیا در مورد آل و فضیلت آل محمد، سخنى واضحتر از این مى توانید از قرآن بیان بفرمائید؟ حضرت رضاعلیه السّلام فرمودند: بلى ، شما به من بگوئید، در این آیه شریفه : (یسَّ وَالْقُرْآنِ الْحَکیمِ اِنَّکَ لَمِنَ الْمُرْسَلینْ عَلى صِراطٍ مُسْتَقیمٍ:یس ! قسم به قرآن کریم ، که تو قطعاً از رسولان خداوند هستى ، بر راهى مستقیم قرار دارى ). مقصود از یس چیست ؟علماى مجلس گفتند: معنى یس ، محمدصلّى اللّه علیه و آله است و کسى در آن شکّى ندارد.

امام هشتم فرمود:در این آیه شریفه ، خداوند متعال بر محمد و آل محمد فضیلتى عنایت کرده است که کسى نمى تواند، حقیقت آن را درک کند؛ مگر از راه تعقل و تفکر، براى اینکه خداوند متعال در کتاب مقدس ‍ خویش ، به غیر از انبیاصلّى اللّه علیه و آله بر هیچ کس سلام نفرستاده و فرموده : (سَلامٌ عَلى نُوْحٍ فِى الْعالَمینَ:سلام بر نوح در میان جهانیان .)

و فرمود: سَلامٌ عَلى اِبْراهیمَ:سلام و تحیت خداوندى ، بر ابراهیم باد و فرمود: سَلامٌ عَلى مُوْسى وَ هارُونَ و در هیچ جاى قرآن ، نفرمود: سَلام عَلى آلِ نوح و سلام على آل ابراهیم و سلام على آل موسى و هارون.

فقط فرمود:سَلامٌ عَلى آلِ یس  یعنى : آل محمد صلوات الله علیهم اجمعین.

مامون بعد از این بیان عالى و استدلال قرآنى حضرت رضاعلیه السّلام خطاب به حاضرین گفت : اکنون فهمیدم که شرح این آیات و بیان آنها در نزد معدن نبوت و اهل بیت عصمت مى باشد.دسته ها : فیض در فیض
X