معرفی وبلاگ
امام علی (ع): هر چيز داراي سيماست ، سيمای دين شما نماز است.( بحار الانوار، ج ,82 ص 227 )
دسته
گنجینه ی دوستان
همسنگران
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 654580
تعداد نوشته ها : 1414
تعداد نظرات : 173
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

LED چیست ؟

ال ای دی یا دیود ساطع کننده نور از دو نیمه هادی نوع N و P ساخته شده است که به هم پیوند خورده اند و هنگامی که به ولتاژ وصل می شوند یک نور رنگی با طول موج خاص منتشر می کند و با توجه به جنس نیمه هادی و غلظت ناخالصی رنگ نور ساطع شده از آن متفاوت می باشد.

مصرف انرژی ال ای دی ها بسیار کم و ایجاد حرارت آن پایین و بسیار با دوام هستند چون در ساخت آنها از شیشه یا رشته استفاده نشده است.

مصرف انرژی لامپ های ال ای دی چقدر است؟

مصرف انرژی لامپ های ال ای دی 80 تا 90 درصد کمتر از لامپ های رشته ای یا هالوژن های معادل آن است. ال ای دی ها به مراتب در تبدیل برق به وات و تولید نور کارآمد تر و بهینه تر هستند. در همین راستا یک لامپ حبابی 4 وات معمولی به راحتی می تواند نوری برابر یک لامپ رشته ای 50 وات تولید کند که این به دلیل نسبت بالای لومن بر وات لامپ های ال ای دی است.

یکی از مزایای برجسته استفاده از ال ای دی ها طول عمر آن است که این موضوع به علت تولید حرارت بسیار پایین در LED ها و مدیریت بسیار موثر گرما در انهاست. منظور از مدیریت حرارت استفاده از رادیاتورها یا هیت سینک ها برای کنترل و دفع حرارت تولید شده توسط LED ها است که این به طولانی تر شدن عمر لامپ بسیار کمک می کند. یک لامپ ال ای دی با مدیریت حرارت خوب باید طول عمری 30 تا 50 هزار ساعت داشته باشد. باید توجه داشت که برخی از فروشندگان اعداد اغراق آمیزی از طول عمر محصولاتشان بیان می کنند.

چند نوع لامپ ال ای دی وجود دارد (از نظر شکل ظاهری)

خوشبختانه ، انواع لامپ ال ای دی برای جایگزین کردن وجود دارد که به صورت لامپ ال ای دی سقفی و دیواری در بسیاری از اشکال ، اندازه ها و توان های مختلف که تمام نیاز های شما را برطرف کند وجود دارد.

موجودی ما در طیف گسترده ای از انواع لامپ های ال ای دی حبابی ، شمعی و اشکی ، طرح چراغ های هالوژن و پنل های سقفی با برند های برجسته نمانور ، ایران زمین ، پارس نورال و ... می باشد.

 

 

روشنایی لامپ های ال ای دی چگونه است؟

روشنایی یک لامپ در واحد لومن (LM) اندازه گیری می شود که هرچه مقدار آن بیشتر باشد روشنایی لامپ بیشتر است. با وجود مصرف کم توان، LED ها قادر به تولید نور همانند لامپ های قبلی هستند .

در میان مصرف کنندگان، انتخاب لامپ ال ای دی خانگی بر اساس توان یا وات بیشتر رواج دارد بنابراین توجه کنید که در انتخاب لامپ ال ای دی معادل آن با سایر لامپ ها را در نظر بگیرید تا هنگام جایگزینی همان روشنایی را ارائه دهد چون با توجه به توضیحات ارائه شده لامپ های ال ای دی در مقایسه با لامپ های قدیمی با مصرف توان کمتر نوری معادل لامپ های قدیمی تولید می کنند. جهت انتخاب صحیح تر از لومن یا شار نوری که میزان روشنایی را مشخص می کند جهت انتخاب و خرید لامپ ال ای دی استفاده نمایید.

چگونه لامپ ال ای دی در کاهش هزینه موثر است؟

در یک خانه یا محیط تجاری تامین نور به اندازه 20 درصد از مصرف کل انرژی می باشد که با به روزرسانی به LED ها مقدار قابل توجهی از هزینه ی مصرف با توجه به مصرف پایین آنها کاهش می یابد. از طرف دیگر با نظر به این که طول عمر و دوام لامپ های ال ای دی زیاد است به این معنی است که در طولانی مدت نیاز به تعمیر و نگهداری ندارند و از این جهت نیز به کاهش هزینه کمک خواهد کرد و از نظر قیمت نیز قیمت لامپ  ال ای دی خانگی به صرفه است . با یک بار جایگزین کردن ال ای دی ها صرفه جویی در پول آغاز خواهد شد.

آیا لامپ های ال ای دی بی خطر هستند؟

بله برخلاف مضرات لامپ های کم مصرف فلورسنت LED ها فاقد جیوه هستند و چون از شیشه و قطعات شکننده در آنها استفاده نشده احتمال شکستگی را کمتر می کند بنابراین از شکستن و پخش گازهای خطرناک و خرده شیشه نگران نباشید

چرا LED ها با محیط زیست سازگار هستند؟

هنگامی که لامپ قدیمی خود را با لامپ ال ای دی عوض می کنید اساسا به کاهش سطح CO2 منتشر شده در هوا کمک می کنید دلیل این است که LED ها مصرف کمی دارند و با کاهش مصرف انرژی تولید شده توسط نیروگاه ها باعث کاهش انشار کربن به محیط زیست می شود. از طرفی دیگر سایر لامپ ها میزان بالایی از توان مصرفی خود را به گرما و درصد کمی را به نور تبدیل می کنند که این به معنای اتلاف انرژی و ازاد کردن ان در محیط است که در لامپ های ال ای دی این گونه نیست. بعلاوه لامپ های رشته ای CFL و هالوژن های قدیمی حاوی فلزات سنگین مانند جیوه و سرب و... هستند که با دور انداختن یا دفن در محل زباله ها باعث نشت در منابع زیر زمینی یا به صورت بخار در هوا می شود که LEDها هیچ کدام از این مشکلات را ندارند.

آیا لامپ های ال ای دی را در اتصالات قبلی می توان به کار برد؟

بله همه ی لامپ های LED به گونه ای طراحی و مقاوم سازی شده اند که با اتصالات موجود سازگاری داشته باشند و مستقیم جایگزین شوند. فقط در هنگام انتخاب بایستی دقت شود که اگر تجهیزات قبلی دارای درجه حفاظت به عنوان مثال ضد آب بوده است در نمونه ی انتخابی نیز رعایت شود.

آیا لامپ های ال ای دی بلافاصله روشن می شوند؟

بله برخلاف لامپ های کم مصرف که معمولا چند ثانیه طول می کشید تا به روشنایی کامل برسد LED ها بلافاصله به روشنایی کامل می رسند.

ال ای دی SMD چیست ؟

لامپ LED SMD یا نصب سطحی نسل جدیدی از LED ها هستند که بروی سطح برد نصب می شوند و نیازی به سوراخ بر روی برد ندارند . اکثر لامپ های ال ای دی شامل برد های SMD هستند که اجازه می دهد نسل جدید لامپ های ال ای دی روشنایی بیشتری داشته باشند.

http://bazaarbargh.ir/33-%D9%82%D8%B7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%86%DB%8C%DA%A9


دسته ها : رپورتاژ
X