معرفی وبلاگ
امام علی (ع): هر چيز داراي سيماست ، سيمای دين شما نماز است.( بحار الانوار، ج ,82 ص 227 )
دسته
گنجینه ی دوستان
همسنگران
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 753165
تعداد نوشته ها : 1440
تعداد نظرات : 173
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

از خصوصيات مهم حضرت امام اين بود كه هميشه نماز را در اول وقت مىخواندند و به نافله ها اهميت مىدادند اين خصوصيت از همان آغاز جوانى وقتى كه هنوز بيشتر از بيست سال نداشتند در ايشان وجود داشت چند تن از دوستان نقل مي كردند: ما ابتدا فكر مىكرديم كه خداى ناكرده ايشان از روى تظاهر نماز را اول وقت مىخوانند. به همين خاطر سعى داشتيم كارى كنيم كه اگر اين كار از روى تظاهر است جلوى آن را بگيريم.

 

مدت زيادى در اين فكر بوديم و بارها به طريقهاى مختلف ايشان را امتحان كرديم مثلاً درست اوّل وقت نماز، سفره غذا را مىانداختيم و يا وقت رفتن به مسافرت را اوّل وقت نماز قرار مىداديم امّا ايشان مىفرمودند: «شما غذايتان را بخوريد من هم نمازم را مىخوانم. هر چه كه بماند من مي خورم». و يا در موقع مسافرت مىفرمودند: شما برويد من هم مىآيم و به شما مىرسم. مدتها از اين مسأله گذشت و نه تنها ايشان نماز اول وقتشان ترك نشد بلكه ما را هم واداشتند كه در اول وقت نمازمان را بخوانم»(1).

و در سئوالاتى كه از امام مىشد نوجوانى در تاريخ 26/10/62 از امام پرسيد كهپدرش فرد لاابالى و بىدين است و به او گفته كه من راضى نيستم كه در منزلمن، نماز بخوانى! آيا پدر چنين حقى دارد و تكليف او چيست؟ امام فرمودند: «غلط كرده است برود نماز بخواند اشكال ندارد»(2).

پي نوشتها:

1 ـ امام در سنگر نماز، ص15.

2 ـ در سايه آفتاب، ص246.

منبع: كتاب نقش نماز در شخصيت جوانان


دسته ها : سیمای دین
X