معرفی وبلاگ
امام علی (ع): هر چيز داراي سيماست ، سيمای دين شما نماز است.( بحار الانوار، ج ,82 ص 227 )
دسته
گنجینه ی دوستان
همسنگران
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 970896
تعداد نوشته ها : 1455
تعداد نظرات : 175
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

تیم نورولند سعی کرده است با جمع آوری محتویات گوناگون درباره اختلالات گفتار و زبان و راهکار درمانی موثر بر آن ها، باری از دوش خانواده های درگیر که اغلب نگران هستند، بردارد. به همین منظور در این نوشتار به بازی های مناسب گفتار درمانی پرداخته شده است تا بتوان نسبت به این روش نیز شناخت کافی به دست آورد.

 البته والدین عزیز باید توجه داشته باشند که این اطلاعات فقط برای افزایش آگاهی عمومی تهیه شده اند و نباید بدون مشورت با متخصصین این حوزه به آن ها عمل کرد. 

بازی های گفتار درمانی کودکان

در مطالب گذشته به تفصیل درباره اختلالات گفتاری و تاثیر آن بر روحیه و اعتماد به نفس کودکان سخن گفته شده است بنابراین شما عزیزان تاکنون متوجه اهمیت استفاده از راهکار های درمانی شده اید. 

همانطور که می دانید والدین علاوه بر اینکه به عنوان الگوی رفتاری و گفتاری فرزندان خود محسوب می شوند تاثیر شگرفی بر کاهش اختلالات تکلمی نیز دارند به همین دلیل توصیه می شود حتما دانش خود را در این زمینه افزایش دهند یکی از این روش ها، کسب اطلاعات درباره بازی های گفتار درمانی کودکان است که در منزل نیز می توان آن ها را انجام داد که در پایان این نوشتار بهتر با این تکنیک آشنا خواهید شد.

اشتباهات تلفظی رایج گفتاری کودکان

معمولا اغلب کودکان به دلیل عدم تکامل برخی کلمات و اصوات موجود در ساختار زبان قادر نیستند آن ها را به درستی ادا کنند و برای کسب این مهارت نیاز است که کودک با تکرار و تمرین این توانمندی به دست آورد. 

یکی از رایج ترین اشتباهات تلفظی کودکان در زمان ادا حرف "س" رخ می دهد که سعی می کنند با جایگزین کردن حرف "د" آن را جبران می کنند به عنوان مثال اغلب کلمه دیب زمینی را به جای سیب زمینی به کار می برند. 

بهتر است والدین در مواجهه با چنین موقعیت هایی که کودک، کلمات را درست ادا نمی کند از رفتار های مخرب مانند تنبیه، مسخره کردن و... بپرهیزند که نه تنها اثری ندارد بلکه به روحیه آن ها نیز ضربه می زند.

تاخیر کلامی نیز در کودکان شیوع بالایی دارد. اغلب دیده شده است که بسیاری از مواردی که کودکانی که دچار تاخیر کلامی شده اند، تک فرزند هستند. متخصصان توصیه می کنند در چنین خانواده هایی والدین مراودات و ارتباط خود را با خانواده های پر جمعیت بیشتر کنند.

هم چنین افزودن محرک های محیطی شنیداری و گفتاری نیز تاثیر بسزایی در این امر دارد. خواندن شعر، قصه، و... نیز سبب می شود که دایره لغات کودک وسیع تر گردد. از دیگر موارد موثر بر کنترل و کاهش اختلالات گفتاری کودکان، انجام بازی های مرتبط است که والدین می توانند آن ها را در محیط منزل نیز انجام دهند که در ادامه اشاره می شوند.

۱- کاهش مدت زمان تماشای تلوزیون و انجام بازی های کامپیوتری

با توجه به اینکه کودکان برای تفهیم بهتر ارتباط نیاز به آموزش دارند معمولا این هدف با مشاهده حرف های دیگران رخ می دهد.

طبق نتایج مطالعات صورت گرفته مشخص شده است که مشاهده تلوزیون و انجام بازی های کامپیوتری نه تنها به یادگیری مهارت های گفتاری ضربه می زند بلکه در مواردی نیز به عنوان یکی از عوامل اصلی تاخیر تکلمی نیز مطرح می شوند. 

بنابراین والدین بهتر است محدودیت زمانی برای تماشای تلوزیون و انجام بازی های کامپیوتری برای فرزندان خود اعمال کنند تا کودک فرصت بیشتری برای حضور در جمع های خانوادگی داشته باشد و روند تکمیلی رشد مهارت های گفتاری تسریع یابد.

۲- فراهم کردن فرصت برای گفت و گو با کودک

همان طور که اشاره کردیم حضور کودک در محیط هایی که گفت و گو های کلامی بیشتری رخ می دهد به آموزش بهتر مهارت های تکلمی او می انجامد. 

اگرچه باید به این نکته نیز توجه داشت که گفت و گو های بی هدف و معمولی تاثیر چندانی ندارند. بهتر است والدین در مواقعی که کودک مشغول بازی است درباره اسباب بازی ها و یا مواردی که مورد علاقه اوست با بیانی کودکانه صحبت کنند تا کودک نیز به مفهوم جملات پی ببرد.

۳- آشنا کردن کودک با دایره لغات بیشتر

برخی کودکان اصلا تمایلی برای حرف زدن نشان نمی دهند در این موارد بهتر است والدین از جملات تک کلمه ای شروع کنند و سپس جملات بزرگتر را به کار گیرند تا کودک نیز تشویق به مشارکت در گفت و گو شود. 

به عنوان مثال در زمان تشنگی که کودک با ایما و حرکات بدنی به آب اشاره می کند والدین می توانند بگویند: آب، آب می خواهی؟ و... . 

به طور کلی میزان مشارکت کودک در چنین گفت و گو هایی وابسته به موضوع بحث و هم چنین تناسب سطح واژگان منتخب با سن کودک نیز هست و حتما باید به این نکات توجه داشت.

۴- توجه به موضوعات مورد علاقه کودک

همان طور که اشاره کردیم از موارد بسیار مهم و تاثیر گذار بر تشویق کودک به مشارکت در بحث های کلامی، انتخاب موضوع جذاب است. 

با توجه به اینکه کودکان با یک دیگر متفاوت اند باید به تفاوت در علائق و سلیقه آنان توجه داشت. گروهی ممکن است به حیوانات علاقه داشته باشند بنابراین تعریف داستان هایی در این باره بازخورد بالایی دارد. 

هم چنین می توان این گفت و گو ها را در زمان انجام فعالیت های روزمره مانند حمام، غذا خوردن و حتی پیاده روی در پارک نیز داشت زیرا یکی از عواملی که سبب تاثیر بیشتر تمارین، فعالیت و بازی های گفتار درمانی می شوند، ایجاد فضای سرگرم کننده است تا کودک به صورت غیر مستقیم آموزش ببیند.

گروهی از والدین که با مشکلات گفتاری فرزند خود درگیر بوده اند اعلام کرده اند زمانی که خود نیز نقشی در اجرای بازی ها و فعالیت های مرتبط به عهده می گیرند مشاهده می کنند کودک با علاقه دو چندان در آن موقعیت حضور می یابد. 

متخصصان توصیه می کنند در مواردی که کودک قادر نیست برخی از واژگان را به درستی تلفظ کند، اطرافیان بدون سرزنش و ایراد گیری، تلفظ درست را تکرار نمایند تا کودک دچار کمبود اعتماد به نفس نشود که به انزوا و گوشه گیری نیز ممکن است منتهی گردد.

بازی درمانی چیست؟

یکی از روش های موثر بر درمان اختلالات کودکان، بازی درمانی است که طی آن نه تنها کودک به مشکل خود پی می برد بلکه سبب کنترل و بهبود وضعیت نیز می شود. 

به عنوان مثال استفاده از تکنیک بازی درمانی برای کودکان که بی قرار و حواس پرت هستند سبب می شود که کودک احساسات و هیجانات خود را به نمایش بگذارد و به کمرنگ شدن این احساسات منفی می انجامد. 

در حقیقت درمان در این روش بر پایه تحلیل رفتار، اعمال و گفتار کودک در حین بازی صورت می گیرد. اگرچه برای تاثیر بهتر تکنیک های بازی درمانی بهتر است که این متد در حضور یک متخصص و در اتاق بازی استاندارد صورت گیرند ولی بازی ها و تمارینی نیز وجود دارند که والدین می توانند در منزل انجام دهند و شاهد تاثیر آن بر بهبود مشکلات کودک باشند.

۱- بازی با کلمات

برخی از کودکان تمایلی به حرف زدن ندارند، متخصصان توصیه می کنند والدین در چنین مواردی با طراحی سوالاتی مرتبط، کودک را تشویق به مشارکت در بحث کنند که زمینه ساز بهبود مشکلات گفتاری نیز می شود از جمله:

 • ● مامان برات چه خوراکی خوشمزه ای بیاره که بخوری؟
 • ● دوست داری برای تولدت چی بخریم؟

۲- انجام تمارین با کمک آینه

صحبت کردن در مقابل آینه به کودک می آموزد که چگونه به صورت درست از دهان برای ادای درست کلمات استفاده کند. زیرا اشکالات تلفظی در بسیاری از موارد به دلیل عدم آگاهی به وجود می آیند.

 به همین دلیل والدین می توانند فرصتی را فراهم کنند که کودک در مقابل آینه صحبت کرده و با تکرار حرکات درست دهانی، این تفاوت ها را درک کرده و تلفظ درست کلمات را بیاموزد.

۳- بازی لی لی

در انجام بازی لی لی نیاز به ترسیم اشکالی با ۹ خانه یا شماره است که زمینه را فراهم می کند کودک هر واژه را ۹ بار تکرار نماید. به این صورت که کودک در حین بازی کلمه منتخب توسط والدین را با هر پرش تکرار می کند و علاوه بر سرگرم شدن به تقویت مهارت های گفتاری نیز می پردازد. 

برای بازدهی بهتر این بازی بهتر است نخست کلمات ساده تر انتخاب شده و با افزایش مهارت کودک، دایره لغات افزایش یابد و هم چنین در هر دور از این بازی باید واژه ای جدید تر به کودک گفته شود. در صورتی که این بازی همراه با اهدا جایزه باشد، نتیجه بهتری نیز ملاحظه خواهید شد.

۴- توپ بازی

از دیگر روش های موثر بر اختلالات گفتاری، توپ بازی یا استپ هوایی است که در زمان انجام آن کودک می تواند به تکرار کلمات منتخب می پردازد.

۵-پباده روی

انتخاب فضای زیبا و سر سبز برای انجام فعالیت ها و تمارین گفتار درمانی، بازدهی نتیجه را افزایش می دهد، به همین علت توصیه می شود که والدین از زمان پیاده روی تا پارک و فضای سبز غفلت نورزند و در این حین کودک به تکرار کلمات بپردازد و در صورت ادا درست آنان، ادامه مسیر طی گردد تا توجه کودک به این فعالیت افزایش یابد.

۶- ساخت حباب

انجام این بازی به تقویت عضلات صورت و لب و هم‌ چنین کنترل تنفس منجر می گردد.

۷- ساز دهنی

برخی از کودکان دچار ضعف در کنترل تنفس هستند که انجام ساز دهنی سبب تقویت این مهارت می شود.

۸- تناول خوراکی های شیرین مانند بادام زمینی

از جمله تکنیک ها و بازی های موثر بر کنترل اختلالات و مشکلات گفتاری خوردن خوراکی های شیرین مانند بادام زمینی است که اغلب از سوی کودکان نیز با استقبال مواجه می شود. در این روش باید والدین بادام زمینی را به اطراف دهان کودک بزنند تا کودک با لیس زدن آن را میل نماید که از مزیت های این روش افزایش حرکت زبان عنوان شده است.

۹- مطالعه کتاب های متناسب با سن کودک

از مزایا مطالعه کتاب، گسترش دایره لغات کودک و یا تکرار کلمات قدیمی تر است. بنابراین والدین می توانند از این روش برای فرزندان خود که توانایی مطالعه کتاب دارند استفاده کنند.

۱۰- فعالیت های مداخله زبانی

استفاده از تصاویر موجود در کتاب ها، اشیا و... به افزایش توجه کودکان کمک فراوانی می کند که متخصصین گفتار درمانی از آن بهره می برند.

۱۱- درمان تحرک مفصلی

درمان تحرک مفصلی از جمله متد های درمانی است که به کودک کمک می کند بیاموزد چگونه زبان خود را برای تلفظ بهتر کلمات حرکت دهد. این تمرین به صورت بازی که شامل سرمشق های درستی از عبارات است صورت می گیرد. از نکات حائز اهمیت در نتیجه گیری، توجه به تناسب سن کودک با کلمات منتخب است.

۱۲- بازی بلی و خیر

انجام بازی بلی و خیر از دیگر فعالیت های موثر بر کاهش اختلالات گفتاری کودکان بر شمرده می شود که والدین حتما باید جملاتی را برای این بازی استفاده کنند که کودک قادر به درک آن ها باشد. از دیگر فعالیت های مرتبط، استفاده از جعبه حاوی اشیا مختلف است که کودک با انتخاب هر یک باید برای والدین حرف بزند.

۱۳- حضور در جمع کودکان هم سن و سال

والدین می توانند برای نتیجه گیری بهتر، فرصتی را فراهم کنند تا کودک بیشتر در جمع های هم سن و سالان حضور یابد و به بازی بپردازد. 

به طور مثال یک بازی جذاب برای کودکان به این صورت است که با تشکیل دایره، یک کلمه یا عبارت را در گوش نفر بغلی تکرار کنند و در پایان باید آخرین نفر همان کلمه یا عبارت را بلند اعلام کند. این بازی علاوه بر آموزش می تواند کودکان را سرگرم نیز نماید. 

در پایان توصیه می کنیم خانواده ها از هر گونه تعجیل، تنبیه، تمسخر و... رفتار های مشابه که به فشار های روحی و روانی کودک می انجامد بپرهیزند که نه تنها نتیجه مثبتی نخواهد داشت بلکه ممکن است تلاش کادر درمانی را نیز بی اثر نماید.

منبع: وب سایت درمانی نورولند

دسته ها : رپورتاژ
تیم نورولند با توجه به اهمیت اختلالات گفتاری و گفتار درمانی کودکان، تکنیک ها و بازی های موثر بر کنترل این اختلالات مطالب زیادی در این باره جمع آوری کرده است که مطالعه آن ها را به شما عزیزان توصیه می کنیم. موضوع مورد بحث در این نوشتار سن مناسب برای گفتار درمانی کودکان است که در ادامه به مرور نکات آن می پردازیم. در صورتی که در این باره سوال، پیشنهاد و... دارید حتما در انتها این مبحث آن را ذکر کنید تا مربیان و متخصصان این موسسه به آن پاسخ دهند.

سن مناسب کودکان برای گفتار درمانی

روند رشد مهارت های گفتاری در افراد به این صورت است که در ابتدا در سن یک سالگی کودک قادر است با کمک جملات تک کلمه ای به بیان درخواست ها و نیاز های خود بپردازد و یک ارتباط را با دیگران برقرار کند و با ورود به سن ۵/۱ سالگی دایره لغات کودک گسترده تر می شود. 

استفاده از جملات دو کلمه ای در سن دو سالگی رخ می دهد که ناشی از رشد مهارت های گفتاری کودکان است. 

بنابراین می توان برای تشخیص اختلالات احتمالی در روند رشد کودکان به این موضوع دقت نمود تا چنان چه کوچکترین نقصی مشاهده گردید حتما با پزشک متخصص مشورت گردد. 

به همین دلیل پیشنهاد می شود این نوشتار را که در آن به بررسی سن مناسب کودکان برای گفتار درمانی پرداخته شده است حتما مطالعه کنید تا بتوانید در صورت وقوع چنین اختلالی در رشد مهارت های گفتاری فرزندتان عملکرد بهتری داشته باشید.

کدام گروه از کودکان باید از خدمات گفتار درمانی استفاده کنند؟

همان طور که اشاره کردیم عدم استفاده به موقع از مهارت های گفتاری در بین کودکان به منزله یک زنگ خطر است و نیاز است والدین نسبت به کوچکترین علامت در این زمینه بی تفاوت نباشند تا چنان چه هر گونه تاخیر یا مشکلی را مشاهده کردند، پیگیری های درمانی را آغاز کنند. 

به طور مثال کودکی که در سن دو سالگی قرار دارد و تاکنون نتوانسته همانند سایر هم سن و سالان از مهارت های گفتاری استفاده کند و حتی در بیان خواسته ها با کمک جملات تک کلمه ای نیز عاجز است حتما باید برای ارزیابی دقیق تر نزد پزشک متخصص برده شود تا علت آن مشخص گردد.

کودکان از چه سنی قادرند صحبت کنند؟

معمولا کارشناسان سن یک سالگی کودکان را زمان آغاز به کارگیری مهارت های گفتاری در برقراری ارتباط با اطرافیان بیان می کنند اگر چه نمی توان این مسئله را به تمامی کودکان تعمیم داد و موارد بسیاری نیز دیده شده است که کودک دیرتر نسبت به سایرین شروع به صحبت می کنند.

حتی متخصصان در این باره عقیده دارند که تاخیر در استفاده از مهارت های گفتاری تا سن یک سال و نیم نیز چندان نگران کننده نیست و اغلب بدون استفاده از مداخلات درمانی، بهبود می یابند. 

اما در موارد بسیاری دیده شده که والدین با مشاهده تاخیر کلامی فرزند خود بسیار آشفته و نگران می شوند، توصیه می شود در صورت وقوع چنین رخدادی پس از کنترل هیجانات خود، حتما کودک را نزد یک گفتار درمانگر برده تا با معاینه و ارزیابی وضعیت کودک این استرس کاهش یابد.

نحوه تکمیل و استفاده از مهارت های گفتاری کودکان زیر یک سال

از ویژگی های کودکان نرمال در سن یک سالگی می توان به درک آنان از اسم خویش و تشخیص صدای اطرافیان اشاره کرد و در صورتی که در زمان ارتباط با آنان از جملات ساده ای همچون برو، بده، بشین و... استفاده گردد به خوبی متوجه می شوند. 

برای تفهیم بهتر شما عزیزان از مهارت های کلامی کودکان در سنین مختلف، آنان را متناسب با رشد و افزایش سن دسته بندی کرده ایم که در ادامه ملاحظه می کنید.

 • ● میزان به کارگیری مهارت های گفتاری کودکان در زمینه شنیدن و درک کردن ( از زمان تولد تا سن ۳ ماهگی)
 • ● بروز عکس العمل مناسب نسبت به شنیدن نام خود
 • ● توجه به جملات دیگران و واکنش متناسب (همچون لبخند زدن و سکوت)
 • ● توانایی شناسایی صدای والدین
 • ● توجه به اصوات محیط پیرامون به ویژه در زمان شیر خوردن

میزان به کارگیری از مهارت های گفتاری کودکان در زمینه تکلم و حرف زدن ( از زمان تولد تا سه ماهگی)

 • ● تولید اصوات نامفهوم مانند کوکو‌، گوگو و...
 • ● بیان درخواست ها و جلب نظر اطرافیان با تغییر صدا گریه
 • ● لبخند زدن در زمان مشاهده چهره افراد آشنا

میزان به کارگیری مهارت های گفتاری کودکان در زمینه شنیدن و درک کردن (از سن ۴ تا ۶ ماهگی)

 • ● عکس العمل متناسب نسبت به اصوات پیرامون
 • ● بروز علاقه و توجه نسبت به اشیا صدا دار
 • ● نشان دادن توجه و عکس العمل در زمان شنیدن موسیقی

میزان به کارگیری مهارت های گفتاری کودکان در زمینه تکلم (از سن ۴ تا ۶ ماهگی)

 • ● توانایی بروز عکس العمل متناسب همچون لبخند و خنده
 • ● ایجاد صدا سازی در موقعیت های هیجانی و ناراحتی
 • ● تولید اصوات جدید در زمان بازی و یا تنهایی

میزان به کارگیری مهارت های گفتاری کودکان در زمینه شنیدن و درک کردن (از سن ۷ تا ۱۲ ماهگی)

 • ● علاقه به انجام بازی هایی همچون داله موشه
 • ● توجه به اصوات پیرامون
 • ● توانایی بروز عکس العمل متناسب نسبت به رفتار دیگران

میزان استفاده از مهارت های گفتاری کودکان در زمینه تکلم ( از سن ۷ تا ۱۲ ماهگی)

 • ● کسب توانایی استفاده از حرکات بدنی برای برقراری ارتباط
 • ● تحلیل اصوات پیرامون
 • ● ادا کلمات کاربردی مانند بابا، ماما و... در حوالی یک سالگی

توانایی استفاده از مهارت های گفتاری کودکان در بازه سنی ۱ تا ۲ سالگی 

با ورود به سن دو سالگی، دایره لغات کودکان بسیار وسیع می شود به صورتی که قادرند حتی از ۳۰۰ کلمه در زمان برقراری ارتباط و گفت و گو استفاده کنند. 

برخی از والدین درباره استفاده از این مهارت ها رفتاری افراط گونه دارند و تمایل دارند که کودک بدون هیچ گونه خطایی به صورت روان و سلیس حرف بزند در حالی که کارشناسان عنوان می کنند اشکالات تلفظی در کلمات و جملات کودکان امری بدیهی است و نباید نسبت به آن نگرانی داشت.

وقتی زنگ خطر علائم هشدار دهنده به صدا در می آید که در زمان برقراری ارتباط و حضور در جمع های خانوادگی کودک قادر نیست با کمک واژگان به بیان نیاز های خود بپردازد. برای درک بهتر شما عزیزان در ادامه به سایر مهارت های گفتاری کودکان در سنین ۱ تا ۲ سال اشاره شده است.

سطح مهارت تکلمی کودکان ۱ تا ۲ سال در زمینه شنیدن و درک کردن

 • ● بروز واکنش متناسب به سوالات دیگران مانند "دستت کجاست؟"
 • ● تمایل به شنیدن اصوات موزون و موسیقی

 سطح مهارت تکلمی کودکان ۱ تا ۲ سال در زمینه صحبت کردن

 • ● وسیع تر شدن دایره لغات کاربردی
 • ● به کار بردن عبارت های پرسشی در جملات
 • ● تلفظ سلیس و رساتر کلمات

مهارت های تکلمی کودکان ۲ تا ۳ سال در زمینه شنیدن و درک کردن

 • ● درک بهتر دستورات دو بخشی
 • ● توجه و تمرکز بهتر نسبت به شنیدن قصه های طولانی

مهارت های تکلمی کودکان ۲ تا ۳ سال در زمینه صحبت کردن

 • ● به کار گیری جملات دو یا سه کلمه ای
 • ● بروز واکنش مناسب در مواجهه با شنیدن نام یک شی خاص

آنچه تاکنون به آن پرداختیم بیانگر این بود که کودکان با افزایش سن و رشد در زمینه استفاده از مهارت های تکلمی نیز پیشرفت می کنند و این گونه نیست که کودک یک باره قادر باشد سلیس و روان حرف بزند سیر طبیعی آن به این شکل است که با یادگیری کلمات جدید و ترکیب آنان، جملاتی را برای بیان خواسته ها به زبان می آورد. 

همان طور که اشاره کردیم گروهی از کودکان در مقایسه با سایرین دچار تاخیر در تکلم هستند که اغلب به دلیل وجود سوابق خانوادگی نیاز به پیگیری درمانی نیست و خود به خود رفع می شود. 

عده ای نیز بر این باورند که به دلیل پیشرفت تکنولوژی و مسئولیت هایی که والدین با آن مواجه هستند، خانواده ها به تک فرزندی روی آورده اند که کودک به دلیل حضور در خانواده های کم جمعیت دیرتر، مهارت های زبانی را دیرتر می آموزد و دچار تاخیر در حرف زدن می شود.

تاخیر در تکلم و استفاده از خدمات گفتار درمانی

گفتار درمانگران افرادی متخصص در زمینه بهبود اختلالات گفتاری هستند که با کمک تکنیک های علمی به اصلاح اختلالات سیستم گفتار و تکلم کودکان می پردازند. بنابراین در صورتی که کودک دچار تاخیر در حرف زدن شد، بهتر است برای ارزیابی دقیق تر به این افراد مراجعه کرد. هم چنین سایر کودکانی که دچار مشکلاتی مانند نقص در تلفظ کلمات، لکنت زبان و... هستند می توانند با کمک این خدمات دچار بهبودی شوند.

تا چه سنی می توان به گفتار درمانگر مراجعه کرد؟

یکی از سوالات متداول در زمینه گفتار درمانی، سن مراجعه به این متخصصان است. در پاسخ باید عنوان کنیم مراجعین به گفتار درمانگر ها بسته به اختلال ممکن است از کودکان ۲ سال تا افراد مسن متغیر باشند که پس از بررسی و تشخیص اختلال خود متناسب با شرایط از خدمات درمانی استفاده می کنند. 

البته باید تاکید کنیم که افراد مسنی که دچار سکته شده اند در صورت بروز مشکلات گفتاری حتما باید به موقع (تا ۶ ماه پس از این عارضه) به گفتار درمانگر مراجعه کنند تا شانس برگشت به حالت طبیعی افزایش یابد.

زمان طلایی مراجعه به گفتار درمانگر چه زمانی است؟

یکی از عوامل موثر بر افزایش بازدهی خدمات گفتار درمانی بر رفع اختلالات گفتاری، سن مراجعه عنوان می شود. متاسفانه عده ای از والدین به دلیل عدم آگاهی درست از اختلالات گفتاری چندان به این عارضه توجهی ندارند و تصور می کنند که خود به خود رفع می شوند.

 چنین تفکری نه تنها درست نبوده بلکه ممکن است عواقب دردناکی بر آینده کودک وارد کند به همین دلیل توصیه می شود با مشاهده علائم هشدار دهنده حتما نظر متخصص درمانگر را جویا شوید. 

در صورتی که کودک در سن کم و شروع اختلالات گفتاری از خدمات گفتار درمانی استفاده کند، نه تنها روند درمان تسریع شده بلکه از ایجاد مشکلات بعدی همچون کمبود اعتماد به نفس نیز جلوگیری می شود.

لکنت زبان چیست؟

لکنت زبان نوعی اختلال گفتاری است که به هر نوع تکرار و گیر کردن کلمات گفته می شود و ممکن است کودکان و حتی بزرگسالان را درگیر نماید. 

در بررسی های صورت گرفته مشخص شده است که این عارضه به دلیل ترس، شوک ناگهانی، عوامل ژنتیکی و حتی دو زبانه بودن محیط زندگی ایجاد می شود. 

برخی از کودکان نیز به طور ناخودآگاه و به دلیل مراوده و بازی با دوست خود که دچار لکنت بوده است به آن دچار شده اند اما در افراد بالغ لکنت زبان معمولا به علت تصادفات رانندگی و در مواردی ضربه های سهمگین روحی و روانی به وجود می آیند. 

شیوع لکنت زبان به جنسیت نیز وابسته است به طوری که مشاهده می شود اغلب مبتلایان را پسران تشکیل می دهند. در صورتی که از خدمات رفتار درمانی و گفتار درمانی به موقع استفاده شود می توان به بهبودی امیدوار بود‌.

متخصصان بهترین سن و بازه طلایی برای مراجعه به گفتار درمانگر برای کنترل لکنت زبان را قبل از ۷ سالگی عنوان می کنند که نتیجه آن دور ماندن کودک از عواقبی همچون کاهش اعتماد به نفس، خشم، رفتار های پرخاشگرانه و انزوا طلبی است. بنابراین نسبت به استفاده از مداخلات درمانی بی تفاوت نباشید.

چگونه کودکان ۲ و ۳ سال دچار تاخیر کلامی را تشویق به حرف زدن کنیم؟

همان طور که اشاره کردیم برخی از کودکان بدون دلیل خاصی دچار تاخیر در تکلم هستند. کارشناسان توصیه می کنند که والدین با توجه به اینکه الگوی رفتاری فرزندان محسوب می شوند حتما نسبت به نحوه حرف زدن خود حساسیت بیشتری داشته باشند و با استفاده از جملات ساده و واضح با آنان ارتباط گیرند تا کودک نیز علاوه بر یادگیری، به تکرار این عبارات بپردازد. 

با توجه به اینکه کودکان در این سن از نظر درکی چندان رشدی ندارند بهتر است والدین با بیان کودکانه با آنان گفت و گو و بازی نمایند که بسیار مثمر ثمر است.

موارد مورد توجه در انتخاب یک مرکز گفتار درمانی مناسب کدامند؟

با توجه به تاثیری که خدمات گفتار درمانی بر بهبودی اختلالات گفتاری دارند والدین حتما باید مرکزی انتخاب کنند که دارای متخصصان درمانگر با خصوصیت های اخلاقی خوشرویی، شوخ طبعی و با حوصله باشند تا بهترین نتیجه حاصل گردد. 

بسیاری از کودکان مبتلا به اختلالات گفتاری از کم رویی، خجالت و عدم اعتماد به نفس در رنج هستند. استفاده از تکنیک بازی درمانی و تشویق آنان برای حضور در چنین فعالیت های سرگرم کننده ای به تسریع روند درمانی کمک فراوانی می کند. بنابراین در انتخاب مراکز ارائه دهنده خدمات گفتار درمانی به این نکات توجه ویژه داشته باشید. 

در پایان به یک مسئله نسبت شایع که مرتبط با گفتار درمانی است پاسخ داده شده است. در صورتی که شما نیز در این باره با سوالاتی مواجه هستید می توانید در قسمت نظرات آن را بنویسید تا کارشناسان ما به آن پاسخ دهند.

مسئله: گروهی از والدین عنوان می کنند که فرزند آن ها در استفاده از مهارت های گفتاری مشابه سایر هم سن و سالان نیستند به طوری که نه تنها نمی توانند مانند دیگر کودکان از کلمات و عبارات متناسب با سن خود استفاده کنند بلکه با اختراع زبانی جدید با اطرافیان صحبت می کنند. 

کارشناسان در این باره به خانواده هشدار می دهند که رفتاری مبنی بر پذیرش زبان ابداعی بروز ندهند که به منزله تشویق کودک به تکرار و ادامه این رفتار خواهد بود. بهتر است با ملایمت به او گفته شود متوجه منظور او نمی شوید تا کلمات را به درستی بیان کند. در صورت تداوم این رفتار مشورت با متخصص درمانگر ضرورت دارد.

دسته ها : رپورتاژ

در این مطلب می‌توانید درباره آموزش تصویری سنتور، آموزش تصویری دف و آموزش تصویری تئوری موسیقی اطلاعات ارزشمندی را پیدا کنید.

موسیقی اصیل ایرانی ژرف، عمیق و روح فزاست بی جهت نیست که لحظاتی را رقم می زند که به‌راحتی خاطرات کهنه را می‌توان به دیار فراموشی سپرد و چشم به طلوع دوباره دوخت. این آواهای مخملین هدایای تکرار نشدنی هستند که بسیاری را واداشته اند که با وجود دغدغه های تمام نشدنی زندگی به‌دنبال راهی باشند تا بیاموزند چگونه عواطف و احساسات خود را از این طریق به تصویر بکشند.

خنیاگر از آموزشگاه های مجازی موسیقی است که فرصتی بی نظیر فراهم کرده است تا علاقه‌مندان بتوانند در گذران رقص ثانیه ها بدون چالش نواختن حرفه‌ای ساز را بیاموزند بدون آن که شاهد پژمردگی ذوق و توانمندی خود باشند.

برای آموختن حرفه‌ای موسیقی چه باید کرد؟

برای اینکه بتوان حرفه‌ای نواخت نیاز نیست که حتما استعدادی شگرف داشت. فرد اگر علاقمند باشد می‌تواند از جوار هنرمندان بسیار این مرز و بوم به‌راحتی الفبا را بیاموزد.

آموزش چهره به چهره در سالیان گذشته به‌شدت مرسوم بود اما حال آموزش آنلاین توانسته در تمامی مهارت ها ورود پیدا کند.

تا قبل از این بسیار بوده‌اند علاقمندانی که در آرزوی رسیدن به سطح حرفه‌ای نواختن اسیر سراب های غیر اصولی شده‌اند و ناگزیر این مسیر را ترک کرده‌اند.

تفاوت آموزش آنلاین موسیقی با روش یادگیری حضوری

برای آموختن الفبا و مفاهیم اولیه موسیقی تا پیشرفت در سطح حرفه‌ای، سبک های آموزشی متفاوتی پیش روی افراد است.

برخی مایلند در آموزشگاه ها از تجربیات اساتید بهره بگیرند و گروهی آموزش خصوصی را ترجیح می‌دهند اما بستر اینترنت و تکنولوژی رویکردی متفاوت و جذاب فراهم کرده است تا تمامی علاقمندان بتوانند علاوه‌بر آسودگی خیال، استاندارد بیاموزند.

یادگیری راحت و بدون چالش

استفاده از آموزش های استاندارد موسیقی علاوه‌بر اینکه شان و اصالت این هنر ایرانی را به درستی می آموزد کمک می‌کند افراد با رغبت و انگیزه تمرین ها را انجام دهند.

در سبک آموزش حضوری علاوه‌بر مشغله های همیشگی افراد ممکن است استرس و اضطراب دو چندانی را احساس کنند و نتوانند نوایی دلنشین را بنوازند.

در روش آنلاین برای تجربه آموزی و کسب مهارت نیاز به ابزاری خاصی نیست گوشی هوشمند و کامپیوتر وسایل الکترونیکی در دسترسی هستند.

استفاده از محضر اساتید شاخص

اصالت موسیقی ایرانی با توانمندی و ذوق نوازندگان آن گره خورده است تمامی هنرجویان نیز در آرزوی آن هستند که مفاهیم و تکنیک ها را از اساتید چیره دست بیاموزند اما چنین امری ممکن نیست مگر با آموزش آنلاین که رنج و سختی را از بین برده است.

کیفیت بالای آموزش

در سبک یادگیری آنلاین هنرجو می‌تواند علاوه‌بر اینکه فیلم های آموزشی را مکث کند چندین بار به تماشای آن بنشیند تا به خوبی بر تمامی نکات مسلط شود سپس به پیگیری دیگر جلسات مشغول شود. بی جهت نیست که مسیر آموزش سریع‌تر طی می‌شود.

آزادی انتخاب در سبک موسیقی

اگر انتخاب سبک مورد علاقه موسیقی به درستی صورت نگیرد فرد فقط تقلایی بیهوده داشته است بدون آن که بتواند بهره ای را شاهد باشد. اما در سبک یادگیری آنلاین می‌توان از بین انبوه سبک های مختلف موسیقایی بهترین را انتخاب کرد و پیش رفت.

خنیاگر کیست و چه می‌کند؟

خنیاگر از برترین آموزشگاه های مجازی موسیقی است که با همراهی برترین اساتید محتواهای آموزشی استانداردی را تهیه کرده است تا علاقمندان به‌جای تکیه کردن بر آموزش های بی اساس که فقط ذهن آن‌ها را پر می‌کند و جیبشان را خالی، بتوانند روح و زندگی موسیقی را به درستی بیاموزند.

خدمات این مجموعه در جهت آماده‌سازی علاقمندان برای نواختن حرفه‌ای سازهای اصیل موسیقی و خواندن بدون چالش است.

اساتید خنیاگر

 • استاد مسعود حبیبی در زمینه آموزش ساز دف
 • استاد سعید ثابت در زمینه آموزش ساز سنتور
 • استاد نادر مشایخی در زمینه آموزش هارمونی
 • استاد علی پژوهشگر در زمینه آموزش ساز عود (بربت)
 • استاد علی (همایون) رحیمیان در زمینه آموزش ساز ویلون
 • استاد سام اصفهانی در زمینه آموزش ساز پیانو
 • دکتر امیر حسین رمضانی در زمینه آموزش تئوری موسیقی
 • استاد کیوان میر هادی در زمینه آموزش ساز گیتار
 • استاد محمد مهدی بابایی در زمینه آموزش متد میوزماسل
 • استاد آزاد میرزا پور در زمینه آموزش ساز تار
 • استاد طینوش بهرامی در زمینه آموزش ساز سه تار
 • استاد شاهو عندلیبی در زمینه آموزش ساز نی
 • استاد منصور پاک نژاد در زمینه آموزش ساز هارمونیکا (ساز دهنی)

همراهی گروه فیلم‌برداری توانمند

کیفیت محتواهای آموزشی با مهارت گروه فیلم‌برداری ارتباط مستقیمی دارد. گروه فیلم‌برداری توانمندی مجموعه های آموزشی را تهیه کرده‌اند تا علاقمندان بتوانند به‌راحتی با تدریس اساتید ارتباط برقرار کنند. بی جهت نیست که این محتواهای آموزشی را جلوه ای از هنر، علم و تخصص می‌دانند.

آموزش مطابق با استانداردهای روز دنیا

نورپردازی، صداپردازی و تدوین بسیار حرفه‌ای رعایت شده‌اند تا این سبک آموزشی هیچ‌گونه چالشی را برای علاقمندان ایجاد نکند بی جهت نیست که تمامی افراد با هر سطح از استعداد بازدهی بالایی را شاهد خواهند بود.

برخورداری از سیستم پشتیبانی حرفه‌ای، ضمانت برگشت وجه و ارائه بسته آموزشی به روز

علاقمندان در صورت مواجه با چالش و مشکلات یادگیری می‌توانند آن را ازطریق وبسایت مطرح کنند تا علاوه‌بر سیستم پشتیبانی اساتید نیز پاسخگو باشند.

اما در صورتی که هنرجویان از کیفیت فیلم های آموزشی رضایت چندانی نداشته باشند می‌توانند از خدمت ویژه‌ای به نام گارانتی برگشت وجه استفاده کنند.

آموزش سنتور مقدماتی

سعید ثابت

علاقمندان به یادگیری سنتور این ساز پرطنین و مسحور کننده می‌توانند نخستین گام های آموزشی را در محضر استاد سعید ثابت بپیمایند.

این مجموعه در 19 قسمت که معادل 40 هفته آموزش حضوری است تهیه شده است. تدریس متناسب با نکات و تمارین کتاب درسی سنتور صورت می‌گیرد.

فضای آموزشی پر طراوتی که استاد با نگاه ژرف و عمیق خود به مفاهیم و نکات ترسیم می‌کنند کمک می‌کند علاقمندان تنها با چهار تا شش ماه تمرین بتوانند هنرنمایی در حد متوسط با نوازندگی سنتور داشته باشند.

درباره مدرس

استاد سعید ثابت تنها به‌عنوان نوازنده ای ماهر شناخته شده نیستند بلکه سابقه طولانی تدریس ایشان سبب شده که به‌عنوان هنرمندی نام آشنا یاد شوند.

استاد فرامرز پایور، ارفع اترایی و اسماعیل تهرانی از اساتیدی هستند که ایشان از محضرشان کسب تجربه کرده‌اند.

برخی از فعالیت‌های هنری

استاد سعید ثابت علاوه‌بر سرپرستی گروه پایور حضور موفقی از سال 1350 تا هم‌اکنون در ارکستر ژونس موزیکال نیز داشتند.

حضور در ارکستر ملی ایران علاوه‌بر مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایران از دیگر افتخارات استاد هستند همچنین هنرجویان بسیاری در دانشگاه علمی و کاربردی توانسته اند مفاهیم و نکات را از استاد بیاموزند.

آموزش دف مقدماتی

مسعود حبیبی

استاد حبیبی نوازنده چیره دست دف در جلسات آموزشی برای علاقمندان گام های نخست را با تشریح تکنیک هایی همچون اشاره چپ، دو دستی، افت عمودی و ... آغاز کرده‌اند.

هنرجویان همگام با آموزش ها پیش می‌روند تا دانش خود را درباره ریتم های ۴/۴، 4/3 و 8/6، میزان های ترکیبی و ضد ضربه نیز گسترش دهند.

همچنین استاد تمامی تمارین تأثیرگذار را بیان کرده‌اند تا علاقمندان بتوانند به شیوه ای خودآموز اجراهای گوش نوازی را داشته باشند.

آموزش دف متوسطه (متد اختصاصی)

مسعود حبیبی

استاد حبیبی برای افرادی که به‌دنبال کسب تجربه و ارتقای توانمندی دف نوازی خود هستند کلیه آموزشات را متناسب با کتاب آموزش ریتم و دف 2 تالیف خود بیان کرده‌اند.

تدوین اصولی فیلم های آموزش کمک کرده است علاقمندان پله به پله پیشرفت بکنند و از نمایش ذوق و توانمندی خود لذت ببرند.

درباره مدرس

استاد مسعود حبیبی علاوه‌بر تبحر در نوازندگی دف سال هاست به‌عنوان مدرس این ساز نیز فعالیت دارند. علاقه بیشمار ایشان به موسیقی سبب شد که تنها خود را به دف نوازی محدود نکنند و آموزش پیانو را نیز پیگیر باشند و در آن به استادی تمام بنوازند.

برخی از فعالیت‌های هنری

گروه دالاهو، گروه صبا، بیدل، نوا و.. بخشی از گروه هایی هستند که استاد با دف در آن‌ها هنرنمایی کرده است.

ایشان همچنین در سریال های ولایت عشق، تنهاترین سردار، امام علی نیز اجراهای بی نظیری را به گوش هنردوستان هدیه کرده‌اند.

از دیگر فعالیت‌های شاخص ایشان می‌توان به کنسرت تخت جمشید در سال 1391 با بیژن کامکار، رونمایی از ساز دف به شیوه ای جدید و نگارش کتابی چهار جلدی با عنوان شیوه نوین دف نوازی اشاره کرد.

آموزش تئوری موسیقی

دکتر امیر حسین رمضانی

موسیقی همچون اقیانوسی بی انتها است که شناخت تئوری آن نه‌تنها به گسترش سواد موسیقیایی افراد می انجامد بلکه برای نوازندگان و آهنگسازان نیز مزایای شگرفی به همراه دارد دکتر امیرحسین رمضانی مجموعه آموزشی را تهیه کرده‌اند تا علاقمندان نه‌تنها قواعد و اصطلاحات مرتبط با اجرا را خوب بیاموزند بلکه به اعتماد به نفس بالایی نیز دست یابند و قدم به قدم در این مسیر پیشرفت پلکانی داشته باشند.

مفاهیمی همچون خطوط حامل، کلید ها، نت ها و محل قرار گیری آن‌ها روی خطوط حامل، هارمونی ساخت ملودی و ارکستر در جلسات با نگاه عمیق و کلام شیوا استاد بیان شده‌اند.

برای اینکه بتوان سازی را ماهرانه آموخت نیاز است که اطلاعی درباره جغرافیای سازها داشت این شاهکار آموزشی می‌تواند همان نقشه ی راه اصولی باشد.

درباره مدرس

دکتر امیرحسین رمضانی هنرمندی جوان و چیره دست هستند ایشان علاوه‌بر آهنگسازی، نوازندگی پیانو را نیز به خوبی مسلط هستند.

شهره قاجار، تامارا دولیدزه، دلبر حکیم آوا، کمال پور تراب، تقی ضرابی، مسعود ابراهیمی، محمدرضا تفضلی و شاهین فرهت از اساتید شاخصی هستند که دکتر امیرحسین رمضانی از محضر ایشان تجربه آموزی کرده‌اند.

در دیگر سوابق تحصیلی ایشان باید فارغ التحصیلی از دانشگاه عالی موسیقی در رشته ی نوازندگی پیانو و کسب مدرک دکترای تخصصی در رشته پژوهش و هنر گرایش موسیقی را نیز افزود.

برخی از فعالیت‌های هنری

ایشان تکنیک های دروس آهنگسازی پیانو، هارمونی، فرم موسیقی جهان، تاریخ موسیقی و سلفژ را به هنرجویان بسیاری در مقطع متوسطه پسران آموخته اند علاوه‌بر اینکه مباحثی مانند مفاهیم دروس هارمونی، هارمونی پراتیک، پیانو، سلفژ و دشیفراژ تدریس کرده‌اند.

از دیگر سوابق کاری ایشان می‌توان تدوین سرفصل های درس های رشته آهنگسازی مقطع هنرستان عالی موسیقی اشاره کرد. علاوه‌بر تمامی اینها اجرا به‌عنوان پیانیست ارکستر سمفونیک و گروه تالار وحدت در کارنامه کاری ایشان می درخشد.

منبع: آموزش تصویری سنتور، دف و تئوری موسیقی

دسته ها : رپورتاژ

در این مطلب، اطلاعاتی درباره‌ی آموزش تئوری موسیقی و آموزش نی مقدماتی و آموزش صداسازی و پرورش صدا را مشاهده خواهید کرد.

موسیقی زبان مشترک تمامی‌ ملل و فرهنگ‌ها است که نه‌تنها می‌تواند آرامش بی‌نظیری به شنونده هدیه دهد؛ بلکه به‌راحتی روح را از آلودگی‌ها و افکار مسموم رها می‌کند. یادگیری این هنر شگفت‌انگیز می‌تواند زندگی هر فرد را نیز به‌راحتی دگرگون کند. بی‌دلیل نیست که آموزش آن را هزینه نمی‌توان دانست؛ بلکه سرمایه‌گذاری بلندمدت نیز محسوب می‌شود.

مزایای بی‌نظیر موسیقی

اگر دوست دارید یک ساز بیاموزید و از مزایا حیرت‌انگیز آن همچون تغییر خلق‌و‌خو، افزایش حافظه، کاهش استرس و بروز خلاقیت بهره‌مند شوید؛ اما زندگی پرمشغله این امکان را از شما گرفته است و نمی‌توانید ساعت‌ها وقت بگذارید تا در این هیاهو و ترافیک اغلب سنگین از کلاس‌های حضوری آموزشگاه‌ها استفاده کنید که معمولا با هزینه‌ی گزاف نیز همراه هستند، آکادمی‌ خنیاگر با تولید محتواهای آموزشی فرصت طلایی برای شما فراهم کرده است تا در هر ساعت از شبانه‌روز و هر مکان، حتی زمانی‌که منتظر اتوبوس یا مترو هستید، از فیلم‌های آموزشی آنلاین بهره ببرید که با شیوه‌ی استاندارد روز دنیا تهیه شده‌اند.

مشکلات یادگیری حرفه‌ای موسیقی

اغلب اوقات ناکامی خودمان را به اوضاع‌واحوال خاص خانوادگی و محیط نابه‌سامان محیطی و هزاران دلیل دیگر گره می‌زنیم؛ اما در‌حال‌حاضر با وجود ابزارهای شگفت‌انگیز اینترنت، برای یادگیری هیچ مهارتی حتی موسیقی نمی‌توان بهانه‌جویی کرد و کافی است به‌جای مقصر دانستن دیگران، فقط اراده کنید.

فراموش نکنید برای یادگیری موسیقی هیچ‌گاه دیر نیست و آکادمی‌ موسیقی خنیاگر این امکان را فراهم کرده است تا تمامی‌ افراد از کودکان مستعد تا افراد میان‌سال که اغلب حسرت روزهای رفته را می‌خورند و حتی خجالت می‌کشند، برای تحقق آرزوی قلبی و یادگیری ساز به‌منظور نمایش توانمندی خاک‌خورده‌ی درونی خویش گام بردارند و بتوانند بیاموزند و حرفه‌ای بنوازند.

سرعت فراوان یادگیری موسیقی به‌صورت تصویری و آنلاین

فرقی ندارد ساکن بهترین منطقه‌ی کلان‌شهر تهران با امکانات رؤیایی هستید یا زندگی در دورترین شهر مرزی موجب شده فرصت بهره‌بردن از کلاس‌های آموزشی باکیفیت و استفاده از محضر استادان مشهور موسیقی را از دست بدهید. شما می‌توانید به‌راحتی با استفاده از بسته‌های آموزشی خنیاگر، مطابق با اصول استاندارد جهانی از آموزش‌های حرفه‌ای استادانی که در تمام کشور و نزد تمامی‌ اهالی موسیقی ایران و حتی جهان شناخته‌شده هستند، بیاموزید و هنر وجودی خویش را به‌نمایش بگذارید.

حتی یک‌بار تماشای فیلم‌ها و انجام تمرین‌ها می‌تواند نیاز تمامی‌ علاقه‌مندان عزیز و هنردوست به آموزش حرفه‌ای را با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه برطرف کند. علاوه‌برآن، برخلاف کلاس‌های حضوری آموزشگاه‌ها می‌توانید بارها و بارها این محتواهای آموزشی را ببینید و یک‌بار هزینه کنید و تا آخر عمر از مزایای بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید.

آموزش تصویری و آنلاین خنیاگر چه مزیت‌هایی دارد؟

۱. حضور بهترین استادان کشور

در تولید محتواهای آموزشی خنیاگر، از استادان بنام و چیره‌دستی کمک گرفته شده است که آوازه‌ی هنر و توانمندی آنان در سبک‌های مختلف را کسی نیست نشنیده باشد. افزون‌براین، سابقه‌ی آموزشی درخشان به هزاران هنردوست می‌تواند تأکید توانمندی درخوتوجه تدریس ایشان نیز باشد و به‌راحتی می‌توانند به شما کمک کنند با آموزش گام‌به‌گام، علاوه بر تقویت مهارت‌های خویش، بتوانید به سطحی از آمادگی برسید که با آثار حرفه‌ای شاهکاری از احساسات درونی خویش را نیز به‌نمایش بگذارید. برخی از استادان خنیاگر عبارت‌اند از:

 • استاد مسعود حبیبی درزمینه‌ی آموزش ساز دف
 • استاد سعید ثابت درزمینه‌ی آموزش ساز سنتور
 • استاد نادر مشایخی درزمینه‌ی آموزش‌ هارمونی
 • استاد علی پژوهشگر در آموزش ساز عود (بربت)
 • استاد علی (همایون) رحیمیان برای آموزش ساز ویولن
 • استاد سام اصفهانی درزمینه‌ی آموزش ساز پیانو
 • دکتر امیرحسین رمضانی برای آموزش تئوری موسیقی
 • استاد کیوان میرهادی درزمینه‌ی آموزش ساز گیتار
 • استاد محمدمهدی بابایی برای آموزش روش میوزماسل
 • استاد آزاد میرزاپور برای آموزش ساز تار
 • استاد طینوش بهرامی‌ برای آموزش ساز سه‌تار
 • استاد شاهو عندلیبی برای آموزش ساز نی
 • استاد منصور پاک‌نژاد برای آموزش ساز‌ هارمونیکا (سازدهنی)

۲. تهیه‌ی حرفه‌ای محتواهای آموزشی

برخی با این تصور که برای آموزش موسیقی فقط ارتباط مستقیم با استاد می‌تواند مفید باشد، خود را از استفاده از فرصت طلایی برای دریافت آموزش‌های آنلاین محروم می‌کنند. بااین‌حال، با خنیاگر به‌راحتی می‌توانید بیاموزید و پیشرفت کنید. علاوه‌بر حضور بهترین استادان موسیقی ایران که آرزوی بسیاری فقط استفاده از آموزش‌های بی‌نظیر آن‌ها است و کارنامه‌ی درخشانشان همچون الماس در این عرصه می‌درخشد و هر فردی را می‌تواند مجاب کند سطح آموزش‌ها با چه کیفیتی تهیه شده، مجموعه‌ی خنیاگر اصول حرفه‌ای را نیز در زمان ضبط فیلم‌ها دقیق رعایت کرده است.

برای اینکه هنرجویان به‌خوبی بتوانند از این آموزش‌ها بهره‌مند شوند، باتوجه‌به توانمندی چشمگیر تیم فیلم‌سازی حرفه‌ای، تمامی‌ جزئیات به‌تصویر کشیده شده‌اند. همچنین، برای برقراری ارتباط بهتر مخاطبان تمامی‌ نکات از نورپردازی و صدابرداری و تدوین با اصول حرفه‌ای در نظر گرفته شده‌اند. بی‌دلیل نیست بسیاری کیفیت محتواهای تولیدی را هم‌مرتبه با آثار شاخص هنری نیز می‌دانند. برای تفهیم بهتر آموزش‌ها نیز از شیوه‌‌‌ی نوین نمایش نت‌ها روی تصویر استفاده شده است تا بدون برش تصاویر نت‌ها را بتوان دید. بازدهی درخورتوجه یادگیری نیز مرهون آن دانست که در زمان اجرای نت‌ها، نشانگر متحرک هم‌زمان با آموزش‌ها هر استاد پیش می‌رود تا هنرجو سردرگم نشود.

آموزشگاه تصویری موسیقی را به‌صورت آنلاین به خانه ببر

در این روزهای تکراری و پر از ماجرا، نه‌تنها گوش‌سپردن به موسیقی، بلکه نواختن سازهای شگفت‌انگیز آن همچون مُسکّن می‌تواند بسیاری از دردهای روحی و جسمی‌ را التیام بخشد. فرصت شکوفایی توانمندی را از خودتان نگیرید؛ بسته‌های آموزشی خنیاگر با قیمتی بسیار استثنایی در‌مقایسه‌با کلاس‌های حضوری تهیه شده‌اند و علاوه‌بر‌آن، با وجود بهترین استادان حرفی برای گفتن نمی‌ماند. در محتواهای خنیاگر، می‌توانید تلفیق مناسب هنر و دانش علمی‌ و کار تیمی‌ تخصصی را شاهد باشید. بی‌دلیل نیست که با استقبال پر‌شور علاقه‌مندان به موسیقی نه‌تنها در ایران، بلکه بسیاری از ایرانیان مقیم کشورهای خارجی نیز مواجه شده است.

روش تهیه‌ی بسته‌ی آموزشی خارق‌العاده‌ی خنیاگر

اگر شما نیز دوست دارید از محتواهای آموزشی خنیاگر برای نمایش بهتر ذوق و هنر موسیقیایی بهره‌مند شوید، می‌توانید برای تصمیم‌گیری بهتر به تماشای نمونه‌هایی بنشینید که در اینستاگرام و وب‌سایت قرار گرفته است و درصورت تمایل، برای ثبت‌نام ازطریق لینک فعال‌سازی اقدام کنید. باتوجه‌به اطمینان مجموعه به سطح کیفیت آموزشی، گارانتی و ضمانت برگشت وجه نیز ارائه شده و این امکان نیز فراهم است با استفاده از اینترنت نیم‌بها، تک‌جلسه یا مجموعه‌ی کامل را بخرید و مشاهده کنید.

آموزش تئوری موسیقی

امیرحسین جز رمضانی

آشنایی با تئوری موسیقی علاوه‌براینکه بر گسترش سواد موسیقیایی هنرجویان تأثیر شگرفی می‌گذارد، می‌تواند همچون کاتالیزور سرعت یادگیری نوازندگی و آهنگ‌سازی را نیز افزایش دهد. در این بسته‌ی آموزشی جامع، افراد علاوه‌بر تسلط بر قواعد و اصطلاحات، در نحوه‌ی اجرا نیز پیشرفت شگفت‌انگیزی را شاهد خواهند بود. دکتر امیرحسین رمضانی تمامی‌ نکات را به‌صورت بسیار جزئی و با بیانی قوی معرفی کرده‌اند تا افراد علاوه‌بر شناخت مفاهیمی‌ همچون ‌خطوط حامل و کلید‌ها و نت‌ها بر‌هارمونی، بر ساخت ملودی و ارکستر نیز مسلط شوند. این شاهکار آموزشی کمک می‌کند هنرجویان به‌راحتی بر استرس و اضطراب خود فائق آیند و بتوانند احساسات و هیجانات را از درونی‌ترین لایه‌ها بیرون بکشند و نامی‌ در این عرصه بر جای بگذارند.

درباره‌ی مدرس

دکتر امیرحسین رمضانی از هنرمندان فاخر و جوان موسیقی اصیل ایرانی است. آوازه‌ی کارنامه‌ی فعالیت‌های شاخص ایشان در آهنگ‌سازی و نوازندگی پیانو، تنها می‌تواند گوشه‌ای از توانمندی را به‌نمایش بگذارد. تجربه‌آموزی نزد استادان گران‌قدری همچون شهره قاجار، تامارا دولیدزه، دلبر حکیم‌آوا، کمال پور‌تراب، تقی ضرابی، مسعود ابراهیمی، محمد‌رضا تفضلی و شاهین فرهت در تربیت شخصیت هنری خارق‌العاده ایشان بی‌تأثیر نبوده است. فارغ‌التحصیلی با کسب رتبه‌ی عالی از دانشگاه عالی موسیقی در رشته‌ی نوازندگی پیانو و اخذ مدرک دکتری تخصصی (Ph.D) در رشته‌ی پژوهش و هنر گرایش موسیقی را باید با تسلط باورنکردنی ایشان بر جغرافیای موسیقی بی‌انتهای ایران مرتبط دانست.

فعالیت‌های شاخص هنری دکتر امیرحسین رمضانی

 • تربیت هنرجویان پسر مقطع متوسطه درزمینه‌ی تکنیک‌های آهنگ‌سازی پیانو،‌ هارمونی، فرم موسیقی جهان، تاریخ موسیقی و سلفژ
 • تسلط فراوان و تدریس شیوای مفاهیمی‌ همچون‌ هارمونی،‌ هارمونی پراتیک، پیانو، سلفژ و دشیفراژ
 • نقش تأثیرگذار در تدوین سرفصل‌های دروس رشته‌ی آهنگ‌سازی مقطع هنرستان عالی موسیقی
 • فعالیت بی‌نظیر با اجرا در نقش پیانیست ارکستر سمفونیک و گروه کُر تالار وحدت

آموزش نی مقدماتی

شاهو عندلیبی

نی با آوای سوزناک و مخملینش افراد بسیاری را ترغیب می‌کند که این ساز اصیل و نجیب را بیاموزند. فرقی ندارد تمایل دارید از این ساز در تک‌نوازی یا هم‌نوازی استفاده کنید، زمانی شاهد مهارت چشمگیر در نواختن این ساز محبوب خواهید شد که گام‌های آموزشی خود را درست بردارید. در این ۹ جلسه‌ی آموزشی پربار که همراه‌با تمرین ممکن است یک سال به‌طول بینجامد، تمامی‌ افراد با هر سطحی از دانش موسیقیایی می‌توانند همراه‌با بیان شیوای استاد شاهو عندلیبی، تکنیک‌ها و نکات آموزشی ساز نی هفت‌بند ایرانی را به‌درستی بیاموزند.

آموزش پیشینه و ساختار ساز از دیگر نکاتی است که در این بسته‌ی آموزشی به آن اشاره شده است. قرارگیری آموزش نت‌خوانی، کوک‌های ساز، انگشت‌گذاری و ترکیب درست تمرین‌ها و قطعه‌ها می‌تواند بیانگر سطح چشمگیر کیفیت این بسته‌ی آموزشی منحصر‌به‌فرد باشد.

درباره‌ی مدرس

شاهو عندلیبی از هنرمندان و استادان برجسته‌ی موسیقی اصیل کردی است. توانمندی ایشان علاوه‌بر نواختن حرفه‌ای نی در آوازخوانی نیز شهره‌ی عام‌و‌خاص است. آثار بی‌نظیری که تولید کرده‌اند، همچون الماس در سوابق کاری ایشان می‌درخشد. به‌ارث‌بردن استعداد از زنده‌یاد ایرج عندلیبی، پدرشان، اگرچه در تبلور مهارت خیره‌کننده‌شان تأثیر بسیاری گذاشت، تجربه‌آموزی از محضر استادانی همچون مجید درخشانی (برای یادگیری گروه‌نوازی و بداهه‌نوازی) و استاد محمدرضا شجریان (درزمینه‌ی یادگیری آوا) و جمشید عندلیبی (برای یادگیری آموزش نی) را نیز نباید از قلم انداخت. همچنین، ایشان توانستند با اخذ مدرک کارشناسی ارشد موسیقی از دانشگاه هنر ازنظر آکادمیکی نیز توانمندی خویش را ارتقا بخشد.

فعالیت‌های هنری شاخص

 • حضور در گروه‌های ممتازی همچون مولانا، خورشید، تنبور شمس و آوا
 • همکاری با گروه خورشید و ماه به‌رهبری استاد مجید درخشانی
 • اجرای شاخص در کنسرت غوغای عشق باران

آموزش صدا سازی و مبانی آواز

هانیه کیان

در این ۱۸ جلسه‌ی آموزشی، هنرجو می‌تواند از روش‌ها و تمارین شاخص گنجانده‌شده بسیار بهره ببرد تا به‌راحتی کنترل صدای خویش را به‌دست گیرد. فرد اگر هم‌گام با استاد تمرین‌ها را پیش ببرد، می‌تواند به‌راحتی و بدون تنش و فشار و انقباض شاهد کارایی درخورتوجه تار‌های صوتی و حنجره‌اش باشد و درنهایت، از مهارت کنترلی خویش شگفت‌زده شود. با این بسته‌ی آموزشی شگفت‌انگیز و تاکتیک‌های مهیج آن، دیگر رؤیای خوانندگی از آواز سنتی ایرانی تا پاپ و کلاسیک و راک دور‌از‌انتظار نیست و به‌راحتی به واقعیت تبدیل می‌شود. ناگفته نماند تلاش و تمرین می‌تواند نقش استعداد را کم‌رنگ کند.

درباره‌ی مدرس

هانیه کیان همواره از استادان توانمند درزمینه‌ی آموزش صداسازی و مبانی آواز یاد می‌شود که توانسته شاگردان بسیاری را تربیت و با موهبت‌های درونی آشنا کند. البته نباید از قلم انداخت که ایشان توانمندی شاخصی در نوازندگی تار نیز دارند.

سخن آخر

اگرچه برای موفقیت و نواختن دل‌نشین سازهای موسیقی نیاز است استعداد و ذوق درونی مشهودی داشت، با‌توجه‌به اینکه با خرید این مجموعه‌ی آموزشی منحصر‌به‌فرد با قیمت ویژه، امکان تماشا و انجام چندین‌باره‌ی تمرین‌ها وجود دارد، حتی افرادی که از توانمندی معمولی نیز برخوردار هستند، باتوجه‌به علاقه‌ی ذاتی می‌توانند در این زمینه با پشت‌کار به هنرمندی حاذق تبدیل شوند. استفاده از بسته‌های آموزشی آکادمی‌ خنیاگر فقط برای افرادی خاص نیست و کافی است بخواهید تا بتوانید بنوازید و نمایش جذابی از ذوق هنری خویش به عرصه وجود بگذارید.

منبع: آموزش تصویری تئوری موسیقی، نی و صداسازی به‌صورت آنلاین و تصویری

دسته ها : رپورتاژ
توضیح کوتاه: در این مقاله شما می توانید درباره گفتار درمانی کودک 2 ساله و در ادامه مقاله درباره گفتار درمانی کودک 3 ساله اطلاعات لازم را کسب نمائید.

گفتار درمانی کودکان

در حال حاضر مشکلات ناروایی گویی و اختلالات گفتاری روز به روز در حال شیوع بیشتری هستند و سلامتی کودکان بسیاری را تهدید می کنند، مشاورین توانمند و دلسوز مجموعه نورولند (فرزندان برتر سابق) برای کاهش ریسک ابتلا در تلاشند با تهیه مقالات تخصصی علائم هشدار دهنده را به خانواده ها آموزش دهند.

کارنامه درخشان در زمینه درمان بدون دارو اختلالات هزاران کودکان این مرز و بوم در سال های فعالیت خود گواه توانمندی و دانش بالای این متخصصین است.

مطالعه این مقاله علاوه بر آشنایی شما عزیزان با مباحث متداول اختلالات گفتاری و زبانی می تواند به شناخت علائم هشدار دهنده نیز کمک کند تا از گسترش مشکل فرزندتان پیشگیری کنید. همچنین شواهد رفتاری مرتبط با اختلالات گفتاری کودکان ۲ و ۳ سال نیز معرفی شده است تا در بهترین زمان برای استفاده از راهکار های درمانی اقدام کنید.

مشاوره آنلاین با متخصصان توانمند نورولند

موسسه نورولند با کادری مجرب از بهترین متخصصان گفتار و زبان این آمادگی را دارد که از طریق بستر اینترنت به حل چالش ها و دغدغه های والدین بپردازد.

فرقی ندارد که خانواده ای عزیز ساکن پایتخت هستند یا محدودیت های جغرافیایی امکان بهره گیری از خدمات حضوری را از آن ها سلب کرده است می توانند از طریق شبکه های اجتماعی متداول همچون واتساپ و اسکایپ خدمات مشاوره ای دریافت کنند.

چرا باید اختلالات گفتار و زبان کودکان را درست شناخت؟

اختلالات گفتار و زبان به خودی خود چندان خطرناک نیستند البته باید در زمان طلایی برای درمان اقدام شود.

این گروه اختلالات علائم بسیار متنوعی را در هر کودک به نمایش می گذارند که موجب سردرگمی والدین می شود اما در صورتی که بتوان اطلاعات خود را افزایش داد چالش چندانی برای تشخیص وجود نخواهد داشت. کارشناسان و متخصصان کار بلد موسسه نورولند نیز مقالات تخصصی تهیه کرده اند و در وب سایت خود قرار داده اند که مطالعه آن ها بسیار کمک کننده است.

فرزند ثمره زندگی هر خانواده است که مشکل بر سر راه سلامتی او می تواند فضای خانه را به شدت دچار تشویش کند، توصیه می شود برای تشخیص اختلال یا مشکلات مشابه آگاهی خود را افزایش دهید. در این مطلب رایج ترین اصطلاحات گفتار و زبان نیز آورده شده است تا گام موثری در آگاهی والدین برداشته شود.

اختلال زبان و انواع آن کدامند؟

اختلال زبان و گفتار اگرچه در ظاهر یکی به نظر می رسند اما مرز باریکی بین شواهد رفتاری و علائم هر یک وجود دارد. زمانی می توان امیدوار بود که کودکان درگیر این نوع اختلالات به درمان پاسخ دهند که تشخیص درست صورت گیرد.

متخصصان و کارشناسان حوزه زبان و گفتار افرادی هستند که علم و تخصص دارند تا تمهیدات لازم تشخیص و درمان را انجام دهند اما والدین نیز می توانند نشانه های پر خطر را حتی در سنین کم شناسایی کنند.

کودکان درگیر اختلال زبان در استفاده از مهارت های کلامی سردرگم هستند و چندان نمایش قابل قبولی عرضه نمی کنند. کاربرد نادرست کلمات و عبارات و حتی لحن نامتناسب سبب شده که افراد نتوانند رمز و راز فکری آن ها را بگشایند.

استفاده درست از زبان بدن از دیگر مهارت هایی است که این گروه در آن ضعف دارند. احساسات و هیجانات خود را به گونه ای بیان می کنند که علاوه بر واکنش غیرطبیعی سبب فشار روانی مضاعف نیز بر پیکره احساس آن ها می شود.

تشخیص به موقع و پیشنهاد اقدامات درمانی موثر از جمله مسئولیت های کارشناسان گفتار و زبان است که می تواند رنج و سختی که این گروه کودکان متحمل می شوند را کاهش دهد تا سطح کارایی بالاتری در مهارت های کلامی به دست آورند.

والدین موظفند هر گونه آشفتگی و اختلالی را که کودک در کلام بروز می دهد را جدی بگیرند. متاسفانه هنوز وجود دارند خانواده هایی که حتی ناروا گویی های ملموس را نیز به منزله شیرین زبانی کودک تلقی می کنند و تا زمانی که گفتار فرزندشان دچار مشکل جدی نمی شود لزومی به استفاده از اقدامات درمانی نمی بینند.

تنوع بالای علائم اختلالات زبانی از دیگر چالش هایی است که بر سر راه تشخیص به موقع قرار گرفته است.

 

اختلالات زبانی چرا بروز پیدا می کنند؟

بعضی از این گروه اختلالات در اثر ضربه، سکته و یا حتی تومور به وجود می آیند. در مواردی نیز کودک از همان بدو تولد با این اختلال به دنیا می آید و قادر نیست از این مهارت پر کاربرد استفاده درست کند و رفتار های غیر معمولی را به نمایش می گذارد.

اختلال زبان- بیانی و اختلال زبان- دریافتی از دیگر تقسیم بندی های اختلالات زبان محسوب می شوند. مطالب تخصصی وب سایت نورولند می تواند کمک کند شما این گروه از اختلالات را به خوبی بشناسید.

شواهد رفتاری اختلال زبان- بیانی چیست؟

کودکان درگیر اختلال زبان- بیانی نمی توانند مفاهیم و افکار ذهنی را به خوبی بازگو کنند. این گروه چندان از موهبت درونی گفتار برخوردار نیستند که ضعف مشهودی در کاربرد مهارت های کلامی آنان به وجود می آورد.

شواهد رفتاری اختلال زبان- دریافتی چیست؟

درگیری با اختلال زبان- دریافتی بر قدرت درک کودکان ضربه سهمگینی وارد می کند. این گروه قادر نیستند حتی ساده ترین عبارات دیگران را بفهمند و دایره ارتباطات خود را نیز به شدت محدود می کنند و اغلب ناچارا به انزوا و گوشه نشینی روی می آورند.

درباره اختلالات گفتاری و انواع آن چه می دانید؟

مهارت کلامی از جمله توانمندی های ملموسی است که نشان از سلامتی کودک دارد. در حال حاضر اختلالات گفتار و زبان روز به روز در حال شیوع بیشتری هستند، شناخت رفتار های پر خطر می تواند علاوه بر این که بازده درمان را افزایش دهد، احتمال لطمات روحی را نیز کاهش دهد.

نارواگویی در تلفظ حروف سختی همچون " س، ز، ر، ت" چندان غیر معمول نیست اما در صورتی که فرزندی دارید اغلب حروف را نمی تواند به درستی بیان کند نیاز است برای درمان جدی اقدام کنید.

البته نباید فراموش کرد کودکان با افزایش سن قادرند بر ضعف های خود فائق آیند و مهارت بیشتری را به دست آورند.

گفتار درمانگر را می توان از جمله متخصصانی دانست که با علم و تجربه ای که در این زمینه دارند به کودکان کمک می کنند بتوانند مطابق الگوی طبیعی حرف بزنند. اگر مایلید درباره سایر اختلالات گفتاری بیشتر بدانید و از طریق شواهد رفتاری در رمز گشایی آن ها موفق شوید مطالعه ادامه مطلب به شما پیشنهاد می شود.

لکنت زبان

لکنت زبان اختلال نام آشنایی است که اغلب استرس و اضطراب محیطی در بروز آن نقش بسیاری دارد. شواهد رفتاری همچون مکث، گیر، بیان چندین باره کلمه و یا کشیدن اصوات برخی حروف می تواند به منزله وجود این نوع اختلال باشد.

در صورتی که احتمال می دهید فرزند شما نیز با این مشکل مواجه شده است نگران نباشید، اغلب با افزایش سن کمرنگ می شود.

البته هستند افراد بزرگسالی که ممکن است در اثر ضربه مغزی، سکته و یا مصرف دارو های خاص این علائم را بروز دهند.

گفتار درمانی از جمله حوزه هایی است که می تواند به حل این چالش جدی کمک کند به طوری که افراد حتی به مهارت خیره کننده کلامی نیز دست یابند.

زمانی وجود لکنت زبان نگران کننده است که فرد شواهد دیگری همچون چشمک زدن، لرزش لب ها و فک و یا تیک صورت را نیز داشته باشد.

دیس آرتریا

زمانی که عضلات مرتبط با تکلم فرد دچار حادثه شوند توانایی حرف زدن پیوسته و روان کاهش پیدا می کند. بسته به نوع و شدت، علائم متفاوت اند. برخی تنها سرعت گفتار پایینی دارند ولی وجود دارند افرادی که به حدی دچار نارواگویی هستند که کلام به هم ریخته و تکه تکه آن ها دیگران را برای درک مفاهیم دچار چالش جدی می کند.

فلج مغزی، سکته، آسیب مغزی، تومور و حتی پارکینسون در بروز این اختلال تاثیر بسیاری دارند.

خدمات گفتار درمانی می تواند نه تنها به بهبود سرعت گفتار کمک کند بلکه توانایی عضلات را نیز ارتقاء می دهد تا افراد بتوانند از وضوح گفتاری بیشتری برخوردار باشند.

اختلال نوک زبانی

اختلال نوک زبانی از دیگر گروه اختلالات گفتاری رایجی است که فرد را برای بیان برخی حروف همچون "ر، ز، س" دچار چالش جدی می کند.

متاسفانه وجود دارند والدینی که چندان این اختلال را جدی نمی گیرند که ممکن است مشکلاتی را حتی در آموزش و شخصیت فرزند خود نهادینه کنند.

پاتولوژیست های گفتار و زبان می توانند در سنین اولیه با شناخت دلایل و نشانه ها مانع از افت مهارت کلامی کودک شوند. تمارین و فعالیت هایی که انجام می گیرد می تواند بازدهی درمان را به شدت افزایش دهد.

شرایط نامناسب محیطی و حتی شیوه تربیتی غلط والدین می تواند به عنوان عوامل تاثیر گذار در بروز این اختلال نام گذاری شود.

آپروکسی گفتار

در بروز آپروکسی، آسیب مغزی نقش اساسی را دارد. ناتوانی مغز در هماهنگی حرکات عضلات ضروری برای بیان اصوات می تواند علت اصلی بروز این مشکل نام گیرد.

از دیگر شواهد رفتاری می توان به ریتم پایین گفتار و اشتباهات بی ثبات در تکلم اشاره کرد. استفاده از خدمات گفتار درمانی راهکار موثری است که به این گروه کمک می کند توانمندی خویش را در تولید کلمات افزایش دهند.

رایج ترین خدمات گفتار درمانی جهت بهبود اختلالات گفتاری کودکان ۲ ساله

حوزه درمانی گفتار کمک می کند که افراد درگیر بتوانند بر ضعف های خویش فائق آیند و مهارت ملموس تری را به نمایش بگذارند.

کودکان ۲ ساله از جمله مراجعه کنندگانی هستند که‌ می توانند نتایج شگرفی از خدمات گفتار درمانی ببینند علاوه بر آن که از ناروایی های کلامی وسیع نیز دور بمانند.

چگونه می توان تشخیص داد گفتار یک کودک طبیعی است؟

الگوی رشد نرمال گفتاری همچون نقشه راهی می تواند به ترسیم نشانه ها و علائم گفتار طبیعی بپردازد که در ادامه به شاخص ترین خصوصیات آن اشاره می شود.

تظاهر مهارت های گفتاری کودکان در سن ۱ سالگی به وقوع می پیوندد. رفته رفته کودک می آموزد چگونه از این ابزار خارق العاده بهره بگیرد و در ۱۸ ماهگی با بیان واژگان جدید تر دیگران را شگفت زده می کند.

سن ۲ سالگی را می توان نقطه عطفی در یادگیری مهارت های گفتاری کودکان دانست که علاوه بر توانایی ساخت جملات دو کلمه ای، از دایره واژگان بزرگ تر ۵۰ کلمه ای نیز برخوردار می شوند. همچنین در این سن قادرند به درستی مفاهیم را متناسب با لحن جملات تشخیص دهند و حتی درخواست ها را نیز پیگیری کنند.

البته نباید فراموش کرد که هر کودک منحصر به فرد است و ممکن است متناسب با شرایط جلوه متفاوتی از توانمندی را به نمایش بگذارد.

گفتار درمانی کودک 2 ساله

معیار قرار دادن مسیر توسعه شخصی علاوه بر این که الگوی مناسبی برای والدین است، چالش ها و خطرات جدی را نیز نمایان می کند.

متخصصان درمانگر افرادی هستند که برای تشخیص و اقدامات درمانی تجربه آموزی کرده اند. خانواده به ویژه والدین باید همواره نسبت به گفتار فرزند خویش حساس باشند و با مشاهده رفتار های پر خطر حتما مشاوره با این گروه از متخصصان را انجام دهند.

برخی خانواده ها با این باور که دارو درمانی تنها می تواند اختلالات گفتاری را کمرنگ کند از مراجعه به گفتار درمانگر سر باز می زنند اما باید بدانید که فعالیت های بسیاری وجود دارد که نتایج شگرفی را نیز در بهبود اختلالات ایجاد کرده اند. اگر دوست دارید در این باره بیشتر بدانید مطالعه ادامه متن به شما کمک می کند.

گفت و گو های دو نفره با کودک

یکی از فعالیت های به ظاهر ساده اما تاثیر گذار بر تقویت مهارت های گفتاری و حتی شنیداری داشتن گفت و گوی دو نفره با کودک است.

کودک در این مراوده با جملات بیشتری آشنا می شود و قادر است لحن های مختلف را نیز بیاموزد.

برخی از خانواده ها به اشتباه و با این تفکر که موضوعات چالشی به رشد درک کودک کمک می کند جملاتی بسیار سخت انتخاب می کنند در حالی که نه تنها نتایج این فعالیت را کمرنگ می کند بلکه می تواند به لجبازی و بد خلقی نیز بیانجامد.

زمانی که احساس کردید کودک با شما همراه و همگام شده است می توانید از روش های خلاقانه برای تشویق بهره بگیرید.

ساخت آلبوم تصاویر

کودکان ۲ ساله علاقه بسیاری به مشاهده تصاویر دارند می توانید از این فرصت بهره بگیرید و به یادگیری بهتر الگو های گفتاری نیز مشغول شوید.

تهیه آلبومی از تصاویر حیوانات و گیاهان مورد استقبال تمامی کودکان قرار می گیرد.

یاد دادن کلمات پرسشی به کودکان

اگر مایلید کودک خود را با لحن جملات بیشتر آشنا کنید می توانید یک فعالیت مهیج طراحی کنید که در آن جملات متنوع با لحن سوالی یا خبری گنجانده شده باشد.

الگو گرفتن از جملاتی مانند این:

"چشمت کو، چند سال داری و ...." می تواند جملات جذابی باشند.

دریافت خدمات گفتار درمانی به چه گروهی از کودکان توصیه می شود؟

خردسالی از دوران مهم و تاثیر گذاری است که پایه اصلی توانمندی های شخصی در آن شکل می گیرد.

کارشناسان برای گفتار طبیعی نقشه راهی ترسیم کرده اند که شواهد رفتاری پر خطر را بتوان شناسایی کرد.

 ناروا گویی، مکث، تکرار حروف اگرچه در فهم جملات تاثیر گذارند اما زمانی وجود اختلال محرز می شود که گفتار درمانگر آن را تایید کند.

استفاده از استراتژی های درمانی از آن جهت الزامی است که می تواند بدون دردسر آسیب علائمی همچون لکنت، تکرار حروف یا پراکنده حرف زدن را کمرنگ کند و اعتماد به نفس را به کودک بازگرداند.

متاسفانه این گروه اختلالات نه تنها مهارت های گفتاری را تحت تاثیر قرار می دهند بلکه سبب می شوند کودک نتواند حتی در کار های ساده ای همچون دوست پیدا کردن و یا بازی با دیگران نیز موفق شود.

 

گفتار درمانی کودک 3 سال

از ملموس ترین توانمندی های هر انسان گفتار است، ناروا گویی و یا مشکلات گفتاری بی ارتباط با وجود اختلال نیستند. در ادامه برای این که بتوانید الگوی طبیعی رشد گفتار کودکان ۳ سال را تشخیص دهید به شواهد رفتاری گریزی زده شده است.

توصیه می شود خانواده ها به ویژه زوج های جوان همواره اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند، هر گونه بی توجهی می تواند با کمرنگ کردن بازدهی درمان به ماندگاری این قبیل رفتار ها بینجامد.

چه زمانی می توان گفت که کودکان ۳ ساله از مهارت های گفتاری سالمی برخوردارند؟

شناخت الگو های رشد و آگاهی از مهارت های مرتبط می تواند به والدین این اطمینان را بدهد فرزندشان مانند سایر همسن و سالان از وضوح گفتاری برخوردار است یا خیر.

اگر مایلید در زمینه تشخیص اطلاعات خود را افزایش دهید مطالعه ادامه متن به شما کمک زیادی می کند.

کم نبودند خانواده هایی که با بی ‌توجهی به نشانه های پر خطر حال درگیر ای کاش و اما ها هستند.۳ سالگی با توجه به نمایش بهتر مهارت های گفتاری اطلاعات دقیق تری از وجود این گروه اختلالات به دست می دهد.

کودکان ۳ ساله کم کم می آموزند چگونه با استفاده از دایره واژگان خویش یک مکالمه شاداب و تاثیر گذار را انجام دهند.

مطرح کردن سوالات بسیار از دیگر خصوصیات این سن است.

به خاطر سپردن جزئیات اشیا و رده بندی اجسام مختلف نشان از هوش و ذکاوت بالای آن ها دارد.

به اشتراک گذاشتن افکار و احساسات شخصی به آن ها کمک می کند که دایره ارتباطات خود را گسترش دهند و دوستان جدید تری نیز پیدا کنند.

از کاربرد درست حروف اضافه مانند کنار، زیر، بالا و ... به خوبی آگاهند و نسبت به موقعیت استفاده هوشمندانه ای دارند.

درک احساسات و هیجانات منفی از دیگر قابلیت هایی است که در این سن به دست می آورند.

داستان های تخیلی پر از کاراکتر های جذاب می تواند گوشه ای از مهارت های کلامی آن ها را به تصویر بکشد، همچنین علاقه بسیاری دارند که دایره واژگان خود را وسیع تر کنند.

برای معرفی خود اسم و فامیل را به درستی می گویند و به سوالات ساده نیز جواب های کاملی می دهند.

اگرچه ملموس ترین مهارت های گفتاری کودکان ۳ ساله را اشاره کردیم اما نباید از قلم انداخت فاکتور هایی همچون شرایط زندگی، ژنتیک و سابقه خانوادگی می تواند زمان بروز آن ها را زود تر یا دیر تر کند.

استفاده از خدمات گفتاردرمانی زمانی الزامی است که توانمندی کودک در زیر سایه‌ ای از ضعف ها مدفون شده باشد. البته کمتر کودک ۳ ساله ای را می توان پیدا کرد که تمامی حروف و کلمات را به درستی و با لحن واضح بیان کند.

راهکار های موثر گفتار درمانی برای کودکان ۳ سال کدامند؟

نقشی که خانواده به ویژه پدر و مادر در تشخیص به موقع اختلالات گفتاری دارند حتی با اقدامات درمانی نیز برابری می کند. درمان به موقع و در زمان طلایی می تواند نتایج چند برابری را به ارمغان بیاورد.

متاسفانه برخی از والدین وسایل الکترونیکی همچون تلویزیون یا رادیو را جایگزین مراودات کلامی خود با کودک می کنند در حالی که گفت و گو های دو نفره آنچنان نتایج شگرفی در آموزش دارد که نمی توان آن را با هیچ چیز مقایسه کرد. کودک علاوه بر این که با واژگان درست آشنا می شود لحن را نیز می آموزد.

تاثیر کتاب بر کاربرد مهارت های کلامی کودک

کمتر کسی را می توان پیدا کرد که با تاثیر کتاب خوانی این فعالیت مفرح آشنا نباشد اما باید بدانید که کودکان حتی در سن ۳ سالگی می توانند از این فرصت شگرف نتایج خیره کننده ای را به ویژه در مهارت های گفتاری شاهد باشند که در ادامه به چند مورد گریزی زده شده است.

کتاب خوانی کمک می‌کند والدین با فرزند خویش ارتباط عاطفی عمیق تری را تجربه کنند که می تواند به شکوفایی خلاقیت آن ها نیز بیانجامد.

در صورت انتخاب کتاب متناسب با سن، کودک کلمات جدید تر را می آموزد علاوه بر این که بر ساختار جملات نیز مسلط می شود.

شرایط محیطی می تواند در بروز نتایج تاثیر اصلی را بگذارد.

استرس و اضطراب همچون سم در بروز و شکوفایی این مهارت عمل می کند.

اگر مایلید دید بهتری نسبت به درک کودک خود داشته باشید سوالاتی ساده و شفاف در انتهای قصه گویی بپرسید.

واکنش معقول نسبت به جواب های کودک می تواند به رشد اعتماد به نفس او بیانجامد.

در صورتی که کتاب خوانی به یک برنامه روتین تبدیل شود نتایج و تاثیرات بیشتری در مهارت های ملموس گفتاری به وجود می آید.

انجام حرکات خلاقانه و استفاده از لحن صدای نمایشی می تواند در جلب نظر کودک نیز موثر باشد.

اگر دوست دارید محکی از رشد مهارت های گفتاری کودک داشته باشید پرسیدن پرسش های محرک نیز توصیه می شود همچون "به نظرت چرا قهرمان داستان این تصمیم را گرفت؟"، "دوست داشتی به جای کدام شخصیت داستان بودی؟"، "خلاصه داستان را برای من تعریف کن"

اقداماتی همچون تماس چشمی و یا در آغوش گرفتن می تواند از نظر روحی به کودک امنیت بدهد و او را برای همراهی در این فعالیت نیز علاقمند کند.

مجموعه نورولند که از برترین مراکز گفتار درمانی نه تنها تهران بلکه ایران است آمادگی دارد که دغدغه والدین را در زمینه تشخیص و اقدامات درمانی اختلالات کودکان برطرف کند.

تست ها و معاینات دقیقی که این مشاورین و متخصصان کار بلد انجام می دهند کمک کرده در این ۱۵ سال فعالیت کودکان بسیاری بدون دارو، مهارت های خود را تقویت کنند.

مشاوره آنلاین از دیگر خدماتی است که برای خانواده های پر مشغله و یا افراد ساکن در شهرستان در نظر گرفته است. وب سایت نورولند به آدرس http://koodaksun.com می تواند به شما کمک کند که از نشانه های پر خطر اختلالات گفتاری در سریع ترین زمان مطلع شوید و از استراتژی های درمانی استفاده کنید، توصیه می شود مطالعه آن را از دست ندهید.

اگر نیاز به مشاوره تلفنی دارید شماره تماس 09124942773 می تواند پل ارتباطی بین شما و بهترین کارشناسان کشور باشد.

گفتار درمانی کودک 2 و 3 ساله با مجموعه نورولند

دسته ها : رپورتاژ
X