معرفی وبلاگ
امام علی (ع): هر چيز داراي سيماست ، سيمای دين شما نماز است.( بحار الانوار، ج ,82 ص 227 )
دسته
گنجینه ی دوستان
همسنگران
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 566622
تعداد نوشته ها : 1353
تعداد نظرات : 173
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

از خصوصيات مهم حضرت امام اين بود كه هميشه نماز را در اول وقت مىخواندند و به نافله ها اهميت مىدادند اين خصوصيت از همان آغاز جوانى وقتى كه هنوز بيشتر از بيست سال نداشتند در ايشان وجود داشت چند تن از دوستان نقل مي كردند: ما ابتدا فكر مىكرديم كه خداى ناكرده ايشان از روى تظاهر نماز را اول وقت مىخوانند. به همين خاطر سعى داشتيم كارى كنيم كه اگر اين كار از روى تظاهر است جلوى آن را بگيريم.

 

مدت زيادى در اين فكر بوديم و بارها به طريقهاى مختلف ايشان را امتحان كرديم مثلاً درست اوّل وقت نماز، سفره غذا را مىانداختيم و يا وقت رفتن به مسافرت را اوّل وقت نماز قرار مىداديم امّا ايشان مىفرمودند: «شما غذايتان را بخوريد من هم نمازم را مىخوانم. هر چه كه بماند من مي خورم». و يا در موقع مسافرت مىفرمودند: شما برويد من هم مىآيم و به شما مىرسم. مدتها از اين مسأله گذشت و نه تنها ايشان نماز اول وقتشان ترك نشد بلكه ما را هم واداشتند كه در اول وقت نمازمان را بخوانم»(1).

و در سئوالاتى كه از امام مىشد نوجوانى در تاريخ 26/10/62 از امام پرسيد كهپدرش فرد لاابالى و بىدين است و به او گفته كه من راضى نيستم كه در منزلمن، نماز بخوانى! آيا پدر چنين حقى دارد و تكليف او چيست؟ امام فرمودند: «غلط كرده است برود نماز بخواند اشكال ندارد»(2).

پي نوشتها:

1 ـ امام در سنگر نماز، ص15.

2 ـ در سايه آفتاب، ص246.

منبع: كتاب نقش نماز در شخصيت جوانان

دسته ها : سیمای دین

برخى از عوامل مهم حضور قلب عبارت است از:

1- منتظر وقت نماز بودن، به استقبال نماز رفتن و يافتن آمادگى براى آن

2-گرفتن وضوى جديد همراه با آمادگى براى ورود به پيشگاه قدس ربوبى

3-مطالعه و تفكر در عظمت مقام ربوبى

4-توجه به معانى الفاظ نماز

5-توجه به معانى كارهايى كه در نماز انجام مى دهيم مثل تكبير، ركوع و سجده

 

6- انجام نماز در زمانى كه اشتغال فكرى انسان، كم تر است

7-نمازخواندن در جايى كه توجه انسان به نماز بيش تر حفظ مى شود

8-رعايت ادب نمازگزار (خضوع، خشوع، وقار، عطر...)

9-توجه به اين كه ممكن است آخرين نماز باشد و مرگ انسان را دريابد (1)

پي نوشتها:

1-شايسته است شيفتگان نماز، در اين باره (نماز مودع) به كتاب اسرار نماز امام خمينى، فصل ششم، ص 32 و كتاب خلاصه اسرار الصّلاة از جواد محدثى ص 37 به بعد مراجعه كنند.

منبع: كتاب سيرى در متون اسلامى

دسته ها : سیمای دین

حضرت حاج آقاى انصارى اصفهانى فرمود:يك روز يكى از رفقاى بازارى گفت : كه مى آيى جايى برويم ؟
گفتم : من در اختيار شما هستم . مرا در بيرون شهر مشهد مقدس برد و بعد وارد كوچه باريكى شديم . ديدم عده زيادى در كوچه نشسته و ايستاده اند ما هم جلوى در خانه قدرى صبر كرديم تا اينكه يكى از رفقا را ديديم كه از خانه بيرون آمد و ما وارد منزل شديم . ديدم شيخ جليل القدر و نورانى توى اطاق نشسته ، سلام و احوالپرسى با ما كرد و به گرمى از ما پذيرايى نمود.

 


بنده سؤ الاتى داشتم كه از ايشان پرسيدم ، تا رسيدم به اينجا كه آقا چيزى به من تعليم دهيد كه براى قلبم مفيد باشد چون قلبم درد مى كرد.
مرحوم آشيخ حسن على فرمودند: نمازت را اول وقت بخوان و بعد از هر نماز دستت را روى مُهرَت بگذار و سه مرتبه سوره توحيد را بخوان و سه صلوات بفرست و بعد دستت را روى قلبت بگذار.
بنده وقتى اين نسخه را عمل كردم به نتيجه رسيدم .

منبع: كتاب داستانهايى از مردان خدا

دسته ها : سیمای دین

شب رسيد اى هوشياران الصلاة

الصلاة شب زنده داران الصلاة

هيچ دانى چيست شب اى هوشيار

محفل شب زنده دار كردگار

چيست شب وقت دعاى مؤ منان

چيست شب بزم نياز عاشقان

چيست شب وقت مناجات خليل

در منى با حضرت رب جليل

چيست شب بزم كليم الله بحق

پرده پندار در شب گشته شق

حضرت موسى به شب چون شد قرين

در ثلاثين و تمام اربعين

چون به شب با سوز و درد و آه شد

زان سبب در شب كليم الله شد

احمد اندر شب به قوسين پا نهاد

از سراى ام هانى شد به صاد

شب شد او از مسجد بطحا به عرش

سطح اقصايش شد اندر عرش فرش

در شب هر جمعه شد بهر وصى

ليلة المعراج باشد دان جلى

هر شبى در ثلث آخرها بدان

كاروان ناله آيد زاسمان

در نوافل ناله مستغفرين

آه زار راكعين و ساجدين

مى رسد بر محفل محموديان

ميل دارى شب بود تحصيل آن

پرده شب كو لباس هر تنست

پرده شب عارفان را ماءمن است

بر محب محبوب شب سامان دهد

بر بشير ليل عاشق جان دهد

شب در آمد مژده باد اى عاشقان

شد چراغان چرخ بهر سالكان

از دررهاى نجوم شاهوار

هر فلك دامن پر از بهر نثار

بهر هر شب زنده دارى از فلك

در دعا و ناله جمعى از ملك

هان بدان شب چيست اى مست غرور

شب بود بر عارفان دار السرور

شب در آمد ديده ها در خواب شد

مرد چشم عارفان غرقاب شد

چشم خون آلوده شد لبريز خون

آه آتشبار مى آيد برون

عارفان را خواب مى باشد حرام

ديده احباب بالله لاينام (1)

شاعر: عارف برغانى

پي نوشتها: سراج المتهجدين فاضل بسطامى ، ص 14

منبع: كتاب گنجينه جواهر يا كشكول ممتاز

دسته ها : سیمای دین

نماز لفظ و واژهاى است كه در متون دينى ما بعنوان «صلاة» از آن ياد شده و داراى معانى متعدّدى بوده كه يكى از آن معانى، همين عمل مخصوصى است كه به نام «نماز» در دين اسلام تشريع شده است. اين لفظ در برخى از آيات به معناى سلام و تحيت آمده است آنجا كه خداوند در قرآن مىفرمايند:

إنَّ الله وملائكته يصلّون على النّبى يا ايّها الذين آمنوا صلّوا عليه وسلّموا تسليماً.

«همانا خداوند و فرشتگان بر پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم) درود مىفرستند شما هم اى اهل ايمان بر او صلوات و درود بفرستيد و با تعظيم بر او سلام گوئيد»(1).

و در آيه ديگر با اشاره به همين معنى مىفرمايند: هو الذى يصلى عليكم وملائكته «اوست خدايى كه هم او و هم فرشتگانش بر شما تحيت و رحمت مىفرستند»(2).

وبه معناى دعا هم در برخى از آيات آمده است. آنجا كه به پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم)دستور گرفتن زكات داده مىشود خداوند مىفرمايد بعد از گرفتن زكات براى آنها و در حقشان دعا كن. خذ من اموالهم صدقة تطهّرهم وتزكيهم بها وصلّ عليهم إنّ صلواتك سكن لهم.

«اى رسول ما، تو از مؤمنان صدقات را بگير تا بدان واسطه نفوس آنان را پاكيزه سازى و آنها را به دعاى خير ياد كن همانا دعاى تو در حق آنان، موجب تسلى خاطر آنهاست»(3).

«صلاة» به هر دو معناى مزبور كه در حقيقت به معناى واحد بر مىگردند كه همان دعا باشد مورد بحث ما نيست بلكه مراد از «صلاة» همان معنايى است كه با طريق مشخص و با اركان مخصوص و جزئيات معين از طرف شارع مقدس، حقيقت پيدا كرده است و پيامبر خاتم(صلى الله عليه وآله وسلم)آن حقيقت نازله را در عمل تشريع و خود، آن را تحقق عملى بخشيد. نه تنها شخص پيامبر(صلى الله عليه وآله وسلم) در طول عمرش به عمل بدان پاى بند بود بلكه همه مسلمين موظف بودند كه آن را شبانه روز پنج بار بجاى آورند. اَقم الصلاة لدلوك الشمس الى غسق الليل.

«نماز را از زوال خورشيد تا نهايت تاريكى شب برپا دار»(4).

كه اين آيه اشاره اجمالى به نمازهاى پنج گانه دارد. نماز با اين شيوه مرسوم كه مصداق آن براى همه مسلمين روشن و آشكار است چيزى نيست كه مورد فهم و درك نباشد چون آنچه كه از سنّت رسول اكرم(صلى الله عليه وآله وسلم)و اهل بيتش استفاده مىشود پر واضح است كه اين تلقى از نماز يعنى اعمال مخصوصهاى كه با تكبيرة الاحرام شروع و به سلام ختم مىگردد. و اين است معناى ديگرى كه از آيات استفاده مىشود. آنچه كه مسلّم است اين است كه اين عمل ظاهرى كه اصطلاحاً بدان نماز گفته مىشود تمام حقيقت نماز نيست بلكه اين صورت و چهره ظاهرى آن است.

 

نماز امرى است الهى كه تحقق آن همانند ساير امور داراى ظاهر و باطن است كه در متون دينى به هر دو جهت آن اشارت رفته است. تصوير ظاهرى نماز همان است كه با اعمال مخصوصه انجام گيرد و حفظ آن نيز فرض و واجب است امّا روح و باطن نماز عبارتست از: اخلاص، حضور قلب، ذكر خداوند و تعظيم در مقابل او، اميد و دلبستگى به ذات ربوبى، اعتماد و ركون به وجود سرمدى و محو شدن در مقابل ذات يكتايى كه در مقابل عظمت و جلالت او قيام نموده است.

حقيقت نماز اعم از معناى ظاهر و باطن است و محدود و محصور نمودن آن به ظاهر، چون محدود نمودن حقيقت انسان و انسانيت او به جسم مادى است. همانطور كه حقيقت انسان در اين جسم خاكى و هيكل مادى قالب گيرى شده و به اطوار مختلف و گوناگون درآمده و به اين شكل ظاهرى وجود يافته است چنانچه خداوند فرمايد: وقد خلقتكم اطواراً «وبه تحقيق شما را به صورت گوناگون آفريد»(5).

حقيقت نماز هم چون ساير امور در باطن و روح او نهفته شده كه اين قالب و صورت را پذيرا شده است هرگاه آن حقيقت بخواهد در عالم خارج تحقق يابد قطعاً بايد در همين طور و قالب خاص باشد و در غير اين صورت نماز نبوده بلكه پديده ديگرى است.

هرگاه اين قالب خاص و صورت ظاهرى نماز با روح و باطن آن آميخته و قرين گردد نماز حقيقت خود را يافته و تأثير خود را مىگذارد. در چنين صورتى است كه اين امر الهى، ستون دين(6)، معراج مؤمنين(7)، روشنگر چهره مسلمين(8)، مقرِّب متقين(9)، مكمّل اخلاص مخلصين، مبعِّد خصائص ملحدين(10)، مسوِّد چهره شياطين(11)، ومميّز مؤمنين از كافرين(12)، قرار مىگيرد.

پس نمازى كه فقط ظاهر داشته باشد و فاقد روح باشد مُعطى شى نخواهد بود. بنابر اين قيام به ظاهر آن، تحركى در نماز گزار ايجاد نخواهد كرد و از سوى ذات بارى به اين نماز اقبال و توجهى نيست چنانچه از رسول گرامى اسلام(صلى الله عليه وآله وسلم) روايت شده كه فرمودند:

«خداوند متعال نظر نمىافكند به نمازى كه آدمى دل خود را با بدن خود به نماز حاضر نكند»(13).

پس حقيقت نماز اعم از صورت ظاهرى و معناى باطنى است و تمسك به هر يك از اين دو بدون ديگرى نماز نيست در نتيجه هم كسانى كه به ظاهر آن تشبث جسته و از روح آن بىخبرند از حقيقت نماز غافلند و هم آنانكه نماز نمىخوانند و ادعا دارند كه ما به معنا و حقيقت آن رسيدهايم معرفتى از نماز ندارند چون نماز در هر دو صورت فاقد حقيقت است.

پي نوشتها:

1 ـ سوره مباركه احزاب، آيه 56.

2 ـ سوره مباركه احزاب، آيه 43.

3 ـ سوره مباركه توبه، آيه 103.

4 ـ سوره مباركه اسراء، آيه 78.

5 ـ سوره مباركه جن، آيه 14.

6 ـ تهذيب، ج1 ص173 روايت 68. كافى، ج7 ص25 روايت 7.

7 ـ بحار الانوار، ج82 ص303 روايت 2 باب 4.

8 ـ نهج الفصاحه، حديث 1874.

9 ـ اصول كافى، ج3 ص265 روايت 6. نهج الفصاحه، حديث 1878.

10 ـ مجمع البيان، ج7 ص447 ذيل آيه 45 عنكبوت.

11 ـ نهج الفصاحه، حديث 1877.

12 ـ نهج الفصاحه، حديث 1098.

13 ـ معراج السعاده، ص668.

منبع: كتاب نقش نماز در شخصيت جوانان

دسته ها : سیمای دین
X